Äitini on perimässä testamentilla rahaa serkultaan ja tarkoitus olisi, että hän siirtää osuutensa lapsilleen. Miten olisi järkevintä toimia verotuksellisesti?
Testamentilla saadun omaisuuden siirto lapsille
Tero113
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos serkku on jo kuollut, muuta keinoa ei ole kuin että äiti ottaa testamentin vastaan (ja maksaa perintöveron, jos rahaa tulee vähintään 20.000 euroa) ja sitten lahjoitta kullekin lapselleen 3.999 euroa kolmen vuoden välein.
On monia muitakin keinoja lahjoittaa omaisuutta kuin nuo rahalahjat, mutta jos varat halutaan antaa eteenpäin nimenomaan rahana, niin verottoman lahjan yläraja on juuri tuo 3999.
Jos äidillä on paljon varallisuutta, jota tulee jäämään perittäväksikin, niin todennäköisesti hänen kannattaa kuitenkin antaa vähän isompi lahja, vaikka sitä veroa menisikin.