Kypros pafos Toukokuun alku

Pafokselle_

Hei olisi ajatus mennä toukokuun alussa pafokseen ja hotelli Sofianna, onko hotelli rauhallinen, siisti YM?
Miten varmat ovat Kyproksen ilmat tuohon aikaan auringon suhteen?
Onko Pafoksessa isompaa ruokamarkettia?
Miten hintaso?

3

270

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenon_

      Onko Kyproksella käyneitä? Miten siellä Pafoksessa on hintataso esim. Kanariaan verraten, paljonko maksaa esim. Olut kaupassa/baarissa, iso Brandypullo kaupassa?
      Säätiloiltaan Kypros taitaa olla välimeren kohteista kaikista aurinkovarmin tähän aikaan, kun sijainti on eteläisin ja suojainen.

      • HavaNagilaa

        Pafosin hintataso noudattaa Kyproksen yleistä hintatasoa joka on aika lähellä Suomen hintatasoa, tosin paikalliset tuotteet on luonnollisesti edullisempia kuin tuontituotteet.
        Pikkukaupassa maksaa enemmän kuin superhypermilleniumkauppaketjuissa.
        Sitten pikkuravintoloista saa taas edullisemmin syödäkseen kuin joissain isommissa, kala on edullista, onhan kyseessä saari, tosin viimeksi puhuin paikallisen kalastajan kanssa joka valitti että välimerestä alkaa fisut loppumaan kun siellä esim Turkki tehokalastaa.

        Pafos itsessään on Kyproksen rauhallisinta kolkkaa ja siinä missä esim Ayia Napassa kysyntä kohtaa tarjontaa ja juominen sadoissa ravintoloissa on sikahalpaa, 5litran ämpärin drinksua saa muutamalla eurolla, ja taas Pafosin kaltaisessa kohteessa missä se juoma tarjoillaan nätisti pöytäliinalle, saa maksaa sitten enemmän. Aurinkovarmmin kyllä, oliko se 320 aurinkopäivää vuodessa. Julkinen liikenne on puoli-ilmaista ja hyvin kattaa koko saaren. Kaupoissa on aika kattavat alkoholihyllyt ja esim viini oli todella edullista, Brandyn hintaa en muista.

        Tuossa hintatasosta: http://hintataso.tietoinfo.com/kypros.php


    • Hintatietoja

      Itsellä kokemusta Agia Napan hintatasosta ja ei se hintataso kauhean edullinen ollut. Kaupassa alkoholi toki reilusti edullisempaa kuin Suomessa (niin miedot kuin väkevätkin alkoholijuomat). Ja ns. turistikrääsä edullista mutta muutoin ns. merkkituotteet samoissa hinnoissa kuin Suomessakin. Ruoka oli kaupoissa yllättävänkin arvokkaan oloista (yhdessä vähän isommassa marketissä käytiin). Etenkin ns. tuoretuotteet. Silmiin pisti (kun lasten kanssa oltiin), että myös esim. jäätelö ja karkit suht hintavia. Mutta toisaalta kun itsekin oli kaikkialta lukenut kalliista hintatasosta niin ei hinnat mikään yllätys ollut. Tai pikemminkin positiivinen yllätys, että ei siellä kuitenkaan niin kallista ollut mitä kuviteltiin. Palvelut oli keskimäärin ehkä hieman edullisempia kuin Suomessa mutta ei mitään merkittävää eroa. Toki hinnat vaihtelee paikan ja kaupan mukaan ja osa jutuista selvästi edullisempia kuin Suomessa, osa samaa tasoa. Suomen hintatasoa kalliimpia ei kyllä juuri bongattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1008
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      876
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      75
      720
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      631
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe