Kypros pafos Toukokuun alku

Pafokselle_

Hei olisi ajatus mennä toukokuun alussa pafokseen ja hotelli Sofianna, onko hotelli rauhallinen, siisti YM?
Miten varmat ovat Kyproksen ilmat tuohon aikaan auringon suhteen?
Onko Pafoksessa isompaa ruokamarkettia?
Miten hintaso?

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenon_

      Onko Kyproksella käyneitä? Miten siellä Pafoksessa on hintataso esim. Kanariaan verraten, paljonko maksaa esim. Olut kaupassa/baarissa, iso Brandypullo kaupassa?
      Säätiloiltaan Kypros taitaa olla välimeren kohteista kaikista aurinkovarmin tähän aikaan, kun sijainti on eteläisin ja suojainen.

      • HavaNagilaa

        Pafosin hintataso noudattaa Kyproksen yleistä hintatasoa joka on aika lähellä Suomen hintatasoa, tosin paikalliset tuotteet on luonnollisesti edullisempia kuin tuontituotteet.
        Pikkukaupassa maksaa enemmän kuin superhypermilleniumkauppaketjuissa.
        Sitten pikkuravintoloista saa taas edullisemmin syödäkseen kuin joissain isommissa, kala on edullista, onhan kyseessä saari, tosin viimeksi puhuin paikallisen kalastajan kanssa joka valitti että välimerestä alkaa fisut loppumaan kun siellä esim Turkki tehokalastaa.

        Pafos itsessään on Kyproksen rauhallisinta kolkkaa ja siinä missä esim Ayia Napassa kysyntä kohtaa tarjontaa ja juominen sadoissa ravintoloissa on sikahalpaa, 5litran ämpärin drinksua saa muutamalla eurolla, ja taas Pafosin kaltaisessa kohteessa missä se juoma tarjoillaan nätisti pöytäliinalle, saa maksaa sitten enemmän. Aurinkovarmmin kyllä, oliko se 320 aurinkopäivää vuodessa. Julkinen liikenne on puoli-ilmaista ja hyvin kattaa koko saaren. Kaupoissa on aika kattavat alkoholihyllyt ja esim viini oli todella edullista, Brandyn hintaa en muista.

        Tuossa hintatasosta: http://hintataso.tietoinfo.com/kypros.php


    • Hintatietoja

      Itsellä kokemusta Agia Napan hintatasosta ja ei se hintataso kauhean edullinen ollut. Kaupassa alkoholi toki reilusti edullisempaa kuin Suomessa (niin miedot kuin väkevätkin alkoholijuomat). Ja ns. turistikrääsä edullista mutta muutoin ns. merkkituotteet samoissa hinnoissa kuin Suomessakin. Ruoka oli kaupoissa yllättävänkin arvokkaan oloista (yhdessä vähän isommassa marketissä käytiin). Etenkin ns. tuoretuotteet. Silmiin pisti (kun lasten kanssa oltiin), että myös esim. jäätelö ja karkit suht hintavia. Mutta toisaalta kun itsekin oli kaikkialta lukenut kalliista hintatasosta niin ei hinnat mikään yllätys ollut. Tai pikemminkin positiivinen yllätys, että ei siellä kuitenkaan niin kallista ollut mitä kuviteltiin. Palvelut oli keskimäärin ehkä hieman edullisempia kuin Suomessa mutta ei mitään merkittävää eroa. Toki hinnat vaihtelee paikan ja kaupan mukaan ja osa jutuista selvästi edullisempia kuin Suomessa, osa samaa tasoa. Suomen hintatasoa kalliimpia ei kyllä juuri bongattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2574
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2456
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2333
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2040
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1779
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1579
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      19
      1287
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1133
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      967
    Aihe