Se on jo käynyt selville, että tallennettu ja sittemmin poistettu tiedosto jää keskusmuistiin esiin saatavaksi. Vaan miten on tallentamatta poistetun tiedoston laita?
Voiko tietokonetta käyttää kirjoituskoneena siten ettei koneeseen jää mitään poiston jälkeen?
Taas yksi tyhmä kysymys, älkää silti viisastelko.
Voiko tietokonetta käyttää kirjoituskoneena siten ettei koneeseen jää mitään poiston jälkeen?
Taas yksi tyhmä kysymys, älkää silti viisastelko.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kyllä se tallettamatonkin löytyy koneen väliaikaistiedostoista (Temp).
Eikös nuo Windowsin temp-tiedostot poistu ihan CCleaner-ohjelmalla?
Aloituksessa on kyse varmaankin siitä, mitä kovalevyltä saa esille, jos sitä aletaan tutkia. Eikö erilaiset poisto-ohjelmat (Erase) ole sitä varten, että ne poistavat tiedostot lopullisesti koneelta eli sen sijaan, että jättää tallentamatta tiedoston, niin olisi parempi tallentaa tiedosto ja sen jälkeen käyttää jotain Erase-ohjelmaa sekä CCleaneria, vai mitä?
Noh, oletko itse valinnut asetuksista että ccleaner kirjoittaa poistettavien tiedostojen päälle
Sitähän varten pitää olla erillinen ohjelma.
En vain ole löytänyt hyvää ilmaista erase-ohjelmaa eli ohjelmaa, joka kirjoittaa päälle.
Siinä se huulilla pyörii http://www.ilmaisohjelmat.fi/eraser
Ccleaner. Muuta ei tarvita.
Mitään ylimääräistä taihkaa ei kannata asentaa kuten joku CCleaner, sillä ei tee yhtään mitään.
Tekee sillä kuten tässä näemme.
Ei tee mitään, puhun kokemuksesta.
Lasertulostimet ilmeisesti merkkaavat läpi menneet paperit jollain id-numerolla, joiden perusteella viranomaiset voivat jäljittää tulostimen. Eli vaikka koneeseen ei jäisi mitään, niin tuloste saattaa paljastaa kirjoittajan.
Siis mitä???!!!
Väitätkö että tulostetuissa papereissa on jokin näkymätön teksti?!
Ei tuota tarvitse edes väittää kun väitteeseen löytyy todisteet etsimällä. Etsi itse jos kiinnostaa.
Ei niitä tiedostoja mihinkään keskusmuistiin tallenneta vaan kiintolevylle. Muistista katoaa kaikki kun virrat sammutetaan.
Poistat koneesta kaikki laitteet jotka tallentaa pysyväismuistiin, ja käynnistät koneen välineeltä jolta voi vain lukea. Riippuu minkä asteinen rikollinen olet, jos katsotaan mihin asti tuo riittää.
Tuskin tässä on rikollisesta kysymys. Veikkaan että tarkoituksena on kirjoittaa viesti taloyhtiön ilmoitustaululle paheksuen kirjoituksessa jonkun asukkaan elämäntyyliä. Jos arvostelun kohde sattuu olemaan taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja, niin hän saattaa yleisavaimella käydä ratsaamassa asukkaiden tietokoneet ja selvittää sitä kautta viestin kirjoittajan.
Siinähän mietitte sen jälkeen, kumpi on suurempi rikollinen
"Jos arvostelun kohde sattuu olemaan taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja, niin hän saattaa yleisavaimella käydä ratsaamassa asukkaiden tietokoneet ja selvittää sitä kautta viestin kirjoittajan."
Taloyhtiön hallituksen puheenjohtajalla ei ole yleisavainta, ei ole mitään syytä olla ja jos hän sitä käyttäisi, niin kyseessä olisi kotirauhan rikkominen ja tietokoneen osalta tietomurto, jotka molemmat ovat rikoksia.
Jos kirjoitat jonkin tiedoston, et tallenna sitä, suljet ohjelman jolla kirjoitit tekstin ja sammutat koneen, koneeseen ei jää mitään.
http://www.ehow.com/how_4707789_autosave-microsoft-office-documents-seconds.html
.
Kyllä jää.
Autosave ei tarkoita sitä, että tiedosto jäisi koneelle kun ohjelma on hallitusti sammutettu - ei ainakaan ennen näin ole ollut. Kun ohjelma tai tietokone kaatuu, koneelle jää väliaikaistiedostoksi se mitä on kirjoitettu/miinus se mitä ei vielä ole väliaikaistallennettu. Sen sijaan kun ohjelman sammuttaa hallitusti/normaalisti, kyseisen väliaikaistiedoston pitäisi tuhoutua.
Jos teillä on parempaa tietoa asiasta, niin linkittäkää jokin sellainen lähde jossa asiasta kerrotaan.
Minulla on asennettuna Libre Office ohjelmisto ja kirjoitin sillä sivun verran tekstiä tietokoneen ollessa ofline-tilassa. Tulostin tekeleeni ja suljin ohjelman tallentamatta.
Tuli mieleen jäikö kirjoituksestani mitään tietokoneeseen eli saanko sen vielä esiin?
Kysymys on teoreettinen eli alkoi kiinnostamaan mitä kaikkea tämä laite jättää sisälleen.
Uskaltaako sen cclearenin ladata, kun tiedot tämän laitteen sielunelämästä ovat sitä sun tätä eli lähinnä hiiren ja näppäimistön käyttöä.
Ei jää.
Mistä sinä sen voit tietää?
Kokemuksesta. Muutenhan koko tallennusominaisuutta ei tarvita Office ohjelmissa.
Milloin viimeksi kokeilit?
odotellaan vastausta.
Jos haluat, että koneeseen ei jää mitään ylimääräisiä tiedostoja, käytä sellaista järjestelmää, jossa kotihakemisto ja väliaikaistiedostot toimivat koneen ram-muistista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tmpfs
Tämä talentamaton tiedosto kävi selväksi eli sitä ei jää koneeseen, kiitos vastaajille.
Vielä kysyisin kuinka turvallinen tuo ccleaner on osaamattomalle, perusasetuksin?
Miten se toimii, toimiiko taustalla vai pitääkö erikseen käynnistää?
Mistä se kannattaa ladata ettei tule roskia, mieluusti Suomeksi?
Vielä muutama tyhmä kysymys, sopinee kuitenkin tähän palstalle.
Täällä on kahta eri mielipidettä, siitä voiko kirjoituskoneen korvata tietokoneella siten, ettei tietokoneeseen jää mitään. Siitä pitää lähteä, että ohjelmia ja tietokonetta käytetään oikeaoppisesti eli ei nettiyhteyttä ja ohjelma ja tietokone suljetaan oikein.
Mites tuo sitten on?