Sijoitetun lapsen kuolema

enkelinen

Haluan aivan yleisellä tasolla kysyä, miten sijaisvanhempi kokee lapsen kuoleman. Ajatellaan vaikka, että lapsi on melko pieni. Ottaako sijaisperhe nopeasti uuden lapsen, jotta saa rahaa. ja jatkuuko elämä, kuin ei mitään olisi tapahtunutkaan?

Jos joku viranomainen näkee tämän, olisi hyvä saada vastauksia.

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mortyavaan

      Miten toimii sijoittaja. haluaako heti sijoittaa uuden lapsen menehtyneen tilalle?

    • vanhempijanuorempi

      Yleisellä tasolla on tietysti vaikea vastata, mutta omasta puolestani vastaan että se olisi ihan järkyttävää. Vaikka kuolema olisi tiedossa (esim. niin vakava sairaus) niin kyllähän se olisi raskasta ja pysäyttävää.

      Puhumattakaan siitä että sattuisi jokin onnettomuus, jolloin kuolemaan ei voisi edes varautua. Itseasiassa lasten kanssa on aina mahdollista sekin, että vaikka miten huolehtii niin tapahtuisi jokin onnettomuus, esim. lapsi tippuisi portaissa päälleen tms. ja kuolisi jolloin sijaisvanhempi olisi osaltaan vastuullinen, silloin syyllisyys olisi tietysti musertavaa.
      Tuskin kenenkään elämä voisi jatkua ennallaan, kyllä kuolemat tai muut vakavat tapahtumat aina koskettavat syvältä.

      Uuden lapsen ottaminen riippuu tietysti monesta asiasta. Jos kyseessä on esim. perhekoti, joka saa toimeentulonsa perhehoidosta, niin varmasti joudutaan miettimään uuden lapsen ottamista melko piankin. Tavalliset sijaisperheet varmaan surevat aikansa ja sitten tekevät jokainen miten parhaaksi näkevät, varmasti osa ei enää jatkaisi sijaisperheenä, osa vuosien jälkeen ja osa pikemmin.

      Monesti taidetaan sellaista puolen vuoden- vuoden "miettimis" aikaan pitää jos tapahtuu perheessä muutoksia, esim. sijoitus katkeaa (lapsi muuttaa esim. takaisin syntymäperheeseen) tai tulee uusi sijoitus ja varmaan tälläinen tauko hyvä onkin. Osa varmaan tarvitsee enemmän ja osa vähemmän aikaa ja keinoja kun kriisejä tapahtuu.

      Meillä asuu sijoitettu nuori ja jos hän kuolisi toimisin samalla tavalla kun jos biologinen lapseni kuolisi. En siis etukäteen mieti että haluaisinko vielä lapsen/sijoitetun lapsen, riippuisi siitä miten kriisin käsittelisin ja tietysti siitä miksi kuolema olisi tapahtunut.

    • dippa

      Joo. Todellakin jotkut toimivat toisin. Lisää lapsia, elämä jatkuu heti entisen tahtiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe