Hotelli Via Venetolla

Maippimatkaaja

Olimme reissullamme 3 yötä Roomassa ja yövyimme Via Veneton alussa noin 50 metriä Barberinin metroasemasta hotelli Aleksandrassa.
Meillä oli ns. Classic huone (ei economy). Huone ja hotelli olivat hyvin siistit ja palvelu erittäin ystävällistä. Hotellissa oli myös ilmainen wifi sekä aulassa kaksi tietokonetta printtereineen käytettävissä. Jonkin verran oli rappusia koska kyseessä on vanha rakennus. Toki hissi oli kerrosten välillä mutta esim. kadulta piti nousta rappuset jotta pääsi respaan.

Kentälle menimme Terravisionin bussilla ja ostin edellisenä päivänä liput 4€/hlö aulan koneelta. Huomattavasti halvempaa kuin 14€ junalla.
Kävimme myös leppoisalla Hop on Hop off bussireissulla Green Line Toursilla. Päivälippu oli halvin 18€/hlö. Reitithän kaikilla on samat, samoin pysäkit käsittääkseni.
Kävimme mm. Vatikaani museossa ja koska lippujen ostoon netistä olisi tarvittu pankkitunnukset päätimme mennä jonoon. Jono liikkui mukavasti ja iltapäivällä jonotusajaksi jäi 40 min. Lippuhan maksaa 16€/hlö. Toki kaupungilta voi ostaa lippuja jolloin sisälle mennään ryhmässä (hinta oli kai 27,50€) mutta oma vaivansa siinäkin on.
Oli taas mukava reissu!

2

218

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rooma2015

      Moikka, mihin bussi pysähtyy Roomassa ?

    • Maippimatkaaja

      Tarkoitat varmaankin lentokenttäbussia. Se lähteeT3:sen pohjakerroksesta oikealta puolelta katoksesta. Siinä on lipunmyynti tai jos ostat lipun jo kotona netistä saat hiukan halvemmalla. Roomassa bussin pysäkki on Via Marsalalla eli rautatieaseman sivukadulla (oikealla jos katsot aseman sisältä ulospäin)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2546
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2136
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      30
      996
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      877
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      568
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      515
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe