Ostin käytetyn tumman vihreän lasikuitusoutuveneen. Ulkopinta on himmentynyt paikoittain, osaksi myös hiertymällä johonkin. Onko olemassa vahaa, joka palauttaisi alkuperäisen värin ?
Lisäksi kölistä on hiertynyt paikoittain maalipinta pois niin, että lasikuitu on esillä. Riittääkö tuon suojaukseen pelkästään maalaus lasikuitumaalilla ?
Soutuveneen vahaus ?
2
306
Vastaukset
- monienvahojenkokeilija
Jos kuitu on näkyvissä, niin se imee vettä. Jos hyvän haluat maalat kuidun piiloon epoksilla joka toimii veden eristyksenä.
Vahaukseen hyvää tavaraa on tämä jos kovasti narmuinen ja himmeä http://www.starbrite.fi/tuotteet/item/54-vahva-hiontaneste
Jos vain vähän naarmuja, niin tämä tekee loistavan helposti hienon kiillon ja voit jatkossakin vuosittain käyttää ja jollei kerta vahauksella ole vielä hyvä, niin toista.
http://www.starbrite.fi/tuotteet/item/49-ptef-hiontavaha- tällä_vene-kuntoon
Kiitos kovasti tiedosta, siispä kokka kohti Motonettia, mukavaa kesää sinulle, t. Sakke
PS. laitan tänne tietoa tuloksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 196970
- 55762
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49572
- 49503
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450