hartola markkinatori

kaikkipäinpeetä

tai pitäisi kysyä mikä markkinatori koska ei täällä enää sellaista ole. Kenen ja keiden idea oli päällystää asfvaltilla S-marketin ja kunnan vuokratalojen välinen alue? Ja piirtää siihen parkkiruudut? Milloin S-marketissa on muka niin paljon asiakkaita että tarvitaan ko. parkkialuetta. Ikinä en ole nähnyt siellä autoja parkissa.

3

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehqeth

      Kylän ainoa ruokakauppa saa tehdä mitä vaan kun ei ole kilpailua.

      • kaksiruokakauppaa

        Eikös jörö-pekassa ole muka ruokakauppaa?


    • Ajattelija.Aatu

      Ottakaa selvää asioista Hartolan ns,tori oli pieni perseealan kokoinen ruoholäntti.Näin on parempi.Ja kuten aloittaja varmasti tietää millaiset säädökset Eu:n taholta ohjaavat elintarvikekauppaa torilla.esim.viime kesänä rikottiin koko ajan Eu:n säädöksiä ei edes kuntamme terveystarkastaja (Heinolan ja muiden ympäristökuntien yhteinen) puuttunut asiaan.Otan yhden esimerkin esim.peruna sitä kun myydään torilla niin siinä tulisi olla lappu jossa näkyy lajikkeen nimi,siemenperunan tuottajan nimi ja jos kasvattaja sama niin sitten riittää yksi nimi ja perunat tulisi suojata esim.säkkikankaalla ettei peruna kuivu esim auringossa.Ja vielä elintarvikkeita ei saa myydä paljaan maan päällä vaan tulee olla joko pöytä jonka alla esim puukoroke tai asfaltti.Emme enää elä aikoja keisarinvallan jälkeen vaan nykyaikaa Eu-aikaa.Ja on hyvä että esim.torikauppaa säädellään sillä liian moni on ostanut esim.Tsernobylin mansikkaa kotimaisena tai virolaista puolukkaa suomalaisena.Tori toimii todella hyvin sen mitä meillä torikauppiaita on sillä ala on kärsinyt inflaation ja on yhtä kuoleva ilmiö kuin Hartolan Markkinat.Yksi aikakusi saapuu päätöspisteeseensä se on vain hyväksyttävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe