lääkkeen nostosta

kertokaaa

Järkevintä olisi soittaa neuron polille ja kysyä tätä mut haluaisin silti täältä kysellä kokemuksia tai jos jollain on tietoa... Sinne hankala päästä läpi ja sairaanhoitajat (joille puhelu menee) eivät monesti sano juuta eikä jaata tämmösiin kun eivät "saa hyppiä lääkärin takkiin".

Eli kun lääkettä nostetaan niin sanotaan et se alkaa vaikuttaan eli ilmeisesti saavuttaa sen uuden lääkepitoisuusarvon noin 2-3viikon kuluessa. Käsittääkseni aikalailla kaikissa epilepsialääkkeissä? No mitä sitte jos ennestään käytössä ollutta lääkettä on nostettu, mutta 1-2 viikon sisällä nostosta tulee edelleen auraoireita. Pitääkö sinnikkäästi odottaa se 2-3viikkoa et uusannos saavuttaa sen pitoisuuden vai onko mitään toivoa että tästäkään nostosta olisi mitään hyötyä?

On tämä yhtä helevettiä ku tuntuu ettei mikään auta kun hetken. Aina oireet palaa takas jossain vaiheessa. Alkaa aina niin masentaa ja tuntuu et ei voi elää "normaalia" elämään vaan tämä kummittelee mielessä.

1

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kk_ja_soitto

      Vastaan kokemusteni mukaan. Minulta uuden valmisteen lääkepitoisuus on mitattu aikaisintaan kuukauden kuluttua aloituksesta, jotta riittävä pitoisuus varmistuu. Jos tuli kohtauksia, niin suoraan päivystyksen kautta polille.

      Jos/kun samaa lääkettä on nostettu, on uusi pitoisuus mitattu samoin kuukauden kuluttua, yleensä vastaus puhelimitse. Alle kuukaudessa ei siis ole tehty muutoksia vuosieni kokemuksista.

      Varaa soittoaika lääkärille, älä hoitajien numeroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      211
      12000
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8238
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6398
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4543
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      123
      3998
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      58
      2059
    Aihe