kunnostetaanko hyppyrimäki?

Hyppyrimäen alastulorinteeltä on kaadettu puut ja pensaat. Toimenpide ei liittyne millään tavoin pesäpallon peluuseen, joka ainakaan talvisin ei ole täällä kovin paljoa muodissa.

Onko siten hyppyrimäen kunnostus suunnitteilla?

Kenties onkin tarkoituksena kouluttaa uusia kohti taivaan sineä liiteleviä mäntyharjulaisia mäkikotkia.
10130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Horse Men´s News Agency ilmoittaa, että paikalle tehdään uusi vauhdinottoteline.
Ruvetaanpa siis ostamaan mäkisuksia. Niihin ei muuten tarvita sauvoja.

Äänestä
  • Tuo sauvattomuus tuo harrastukseen selkeitä säästöjä,jätetään sauvat emäntien käyttöön ja säretään ittemme mäessä :)

    Äänestä

Tuossa hyppyrimäessä hyppäsi aikoinaan mysö Toni Nieminen.

Kenelläköhän on mäkiennätys ja paljonko?

Jos mäkeä uusitaan, sitä kannattaisi myös korottaa ajamalla maata ylätasanteelle ja alentamalla alatasannetta saattamalla se lähes lammen vedenpinnan tasolle.

Äänestä

Ehkäpä alastulorinnettä on raivannut joku talkoohenkinen kuntalainen. Jos sellaisia ei täällä olisi, niin moni asia olisi huonommin.
Asialla ei ole ollut kunnan työntekijä virkansa tai toimensa puolesta.

Äänestä

Jos hyppyrimäkeä ei kunnosteta, niin muutan Ristiinaan ja haen Hirvensalmen kansalaisuutta!!
Ja mitä siitä seuraa?
Ei varmaan mitään suuremmalla mittakaavalla. Tämän jälkeen olisi yksi veronmaksaja vähemmän Mäntyharjussa!

Äänestä
  • Somuraan tulee lentomäki.

    Äänestä

Vauhdinottoteline pitäisi myös purkaa. Nythän sille voi joku kiivetä humalapäissään.
Siinä voi joku ohikulkija tuumata tälle, ettei hän uskalla hypätä telineen huipulta alas.

Yllytyshulluistahan täällä ei ole puutetta. Pian sankarimme lentääkin takin helmat liehuen ilmojen halki kokien lentämisen nautinnon sekä sitä seuraavan äkkipyäsyksen.
Sen pituinen se.

Äänestä

Joku nainen, joka oli ainakin ruoka-aikaan muistanut olla kotona ja jolla oli tukkaa kuin hevosella häntää, kertoi muutama päivä sitten kovalla äänellä osuuskaupan kassajonossa, että Pekkolanlammen rannalle tulee maan pisimpiin kuuluva ellei peräti pisin liukumäki, joka heittää laskijan Pekkolanlammen vilpoisiin aaltoihin.

Tuumasi vielä, kun oli jo maksanut teemakkarapötkön, että siinä mäessä kyllä läskit kyytiä saisivat.

Äänestä

Asiastahan voisi ottaa selvää terävä paikallislehtemme ja kirjoittaa siitä .

Äänestä

Tuskinpahan täältä enää mäkihyppääjiä löytyy, joten vanha ja vaarallinen vauhdinottoteline varmaan puretaan pikapuoliin.

Rinteeseen saataisiin lapsille oiva pulkkamäki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyyry kirjoitti:

Hyppyrimäen alastulorinteeltä on kaadettu puut ja pensaat. Toimenpide ei liittyne millään tavoin pesäpallon peluuseen, joka ainakaan talvisin ei ole täällä kovin paljoa muodissa.

Onko siten hyppyrimäen kunnostus suunnitteilla?

Kenties onkin tarkoituksena kouluttaa uusia kohti taivaan sineä liiteleviä mäntyharjulaisia mäkikotkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu