Onko hyvää neuvoa??

mökkitalkkari2015

Kaivettiin mummun kaa kesämökin 2 seinustalta useita SANIASIA pois ja metsään vietiin. olisko mitään toimivaa ainetta etteivät lähtisi seinustalla enää kasvaan. rumia ovat kuin kotkansiivet.ja juuririhmastoa levinny laajalle.kiitos!

3

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotkansiipi on varmaankin kaikkein upein Suomessa kasvavista saniaislajeista. On vaikea ymmärtää, miksi joku pitää sitä rumana. Kotkansiipeä jopa kasvatetaan monin paikoin koristekasvina – mm. omalla pihallani ja läheisen kyläkaupan edustalla..

      Lähinaapurini hävitti hienon kotkansiipikasvuston notkelmasta ajattamalla sinne kymmeniä kuorma-autollisia täyttömaata parin-kolmen metrin kerrokseksi. Tämä ei varmaankaan ole mökin seinustalle soveltuva menetelmä, mutta toimivia "aineita" kotkansiipien kasvun estämiseksi ovat esimerkiksi asfaltti ja betoni, mieluiten parinkymmenen sentin kerroksena. Siitä eivät saniaiset tule läpi.

    • häviävää

      Eipä siihen aineita ole, kun ei ole myrkytettävää kasvustoa ettekä varmaan maaperää halua myrkyttää.
      Jos kaivoitte emopuskat kunnolla juurineen, niin jäljelle jääneistä juuren pätkistä kasvaneet on helppo kitkeä pois heti lehtien ilmestyessä. Ohuista hiusjuurista ei kasva mitään, ne mustat pätkät jos viittii penkoa veks, niin jäljelle ei paljoa jää.
      Itelläni kasvoi kukkapenkin päässä vuosia ja ihan sovinnolla olen siitä eroon päässyt.

    • kokemustao

      mikään muu kuin puunjuuret ei ole vaikeita hävittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      122
      3140
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1182
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      945
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe