Onko hyvää neuvoa??

mökkitalkkari2015

Kaivettiin mummun kaa kesämökin 2 seinustalta useita SANIASIA pois ja metsään vietiin. olisko mitään toimivaa ainetta etteivät lähtisi seinustalla enää kasvaan. rumia ovat kuin kotkansiivet.ja juuririhmastoa levinny laajalle.kiitos!

3

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotkansiipi on varmaankin kaikkein upein Suomessa kasvavista saniaislajeista. On vaikea ymmärtää, miksi joku pitää sitä rumana. Kotkansiipeä jopa kasvatetaan monin paikoin koristekasvina – mm. omalla pihallani ja läheisen kyläkaupan edustalla..

      Lähinaapurini hävitti hienon kotkansiipikasvuston notkelmasta ajattamalla sinne kymmeniä kuorma-autollisia täyttömaata parin-kolmen metrin kerrokseksi. Tämä ei varmaankaan ole mökin seinustalle soveltuva menetelmä, mutta toimivia "aineita" kotkansiipien kasvun estämiseksi ovat esimerkiksi asfaltti ja betoni, mieluiten parinkymmenen sentin kerroksena. Siitä eivät saniaiset tule läpi.

    • häviävää

      Eipä siihen aineita ole, kun ei ole myrkytettävää kasvustoa ettekä varmaan maaperää halua myrkyttää.
      Jos kaivoitte emopuskat kunnolla juurineen, niin jäljelle jääneistä juuren pätkistä kasvaneet on helppo kitkeä pois heti lehtien ilmestyessä. Ohuista hiusjuurista ei kasva mitään, ne mustat pätkät jos viittii penkoa veks, niin jäljelle ei paljoa jää.
      Itelläni kasvoi kukkapenkin päässä vuosia ja ihan sovinnolla olen siitä eroon päässyt.

    • kokemustao

      mikään muu kuin puunjuuret ei ole vaikeita hävittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5341
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      132
      4165
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1722
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1395
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    6. 47
      1092
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      120
      917
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      43
      762
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      693
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      38
      652
    Aihe