Laki ammatillisesta aikuiskoulutuksesta muuttuu

omituista

Tuli tänään viestiä koululta ja oon aika ihmeissäni, että oonko nyt oikeasti ymmärtänyt tämän systeemin oikein ja mitä ihmettä täällä tapahtuu.

"Numeerisen arvioinnin käyttö (asteikolla 1-3) oppimisen arvioinnissa valmistavassa koulutuksessa päättyy 31.7.2015. Opintojaksosuoritukset merkitään asteikolla suor./hyl."
--> Oon itse 2 ja 3 oppilas. Tarkoittaako tää nyt sitä, että oon samalla linjalla jatkossa 1 oppilaiden kanssa? En löytänyt muuttuneesta laista mitään perustetta tälle.

"Ammatillisen peruskoulutuksen opiskelijat siirtyvät suorittamaan tutkintonsa loppuun uusien perusteiden mukaisesti. Samalla opiskelijoiden opintosuoritukset muutetaan opintoviikoista (ov) osaamispisteiksi (osp). Tutkinnon laajuus 120 ov:sta muuttuu 180 osp:ksi." -->

"Näyttötutkintona suoritettavan ammatillisen perustutkinnon laajuutta ei enää määritellä opintoviikkoina. Myöskään osaamispisteet eivät koske aikuiskoulutusta." Mitäs tää nyt sit tarkoittaa? Ei opintoviikkoja, mut sit ei kuitenkaan osaamispisteitä?

Sit nää uudet tutkinnonosat. Neljä viiden sijaan.

"1. Viestintä- ja vuorovaikutusosaaminen
2. Matemaattis- luonnontieteellinen osaaminen
3. Yhteiskunnassa ja työelämässä tarvittava osaaminen
4. Sosiaalinen ja kulttuurinen osaaminen"

Mitäs ihmettä tää nyt sit on tarkoittavinaan? En vaan tajua. Oon siis lähihoitajaopiskelija, ja vaikka miten päin tätä asiaa pyörittelen, en näe, miten lähihoitajan koulutus saadaan noihin osa-alueisiin.

"Jos tutkinnon suorittaja on aloittanut ammatti- tai erikoisammattitutkinnon suorittamisen tämän lain voimaan tullessa voimassa olleiden säännösten nojalla annettujen tutkinnon perusteiden mukaisesti, hänellä on tutkinnon perusteiden muuttamisen jälkeen kahden vuoden ajan oikeus suorittaa tutkinto loppuun niiden tutkinnon perusteiden mukaisesti, jotka olivat voimassa hänen aloittaessaan tutkinnon suorittamisen."

Tää on ihan ko. laista napattu tekstinpätkä, jos nää muutokset on yhtä ihmeellisiä kuin musta tuntuu, aion kyl vedota tähän!

HUOM! En oo mikään lakiasiantuntija, kahlasin tota lakia puolitoista tuntia läpi ja en vain ymmärtänyt, että millä perusteella nää muuttuu tällä tavalla. Jos joku mua fiksumpi osais avata tätä yhtään.

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VilliVeikkaaja

      Voisin veikata miten lähihoitajan osaaminen saadaan noihin uusiin alueisiin. Ensiksikään numeroarvosanan poistuminen ei välttämättä tarkoita että hyväksytyn raja olisi 1. Voi olla että jatkossa hyväksyttyyn vaaditaan 2 tasoa vastaavaa osaamista. Lisäksi jos siihen yhdistyy kirjallista arviointia, niin se kertoo paljon enemmän kuin pelkkä numero.

      1. Viestintä- ja vuorovaikutusosaaminen - näitä tarvitaan potilas- ja asiakastyössä, pitää sisällään myös äidinkielen ja viestinnän opinnot, kirjallisen työn, kirjaamiset ja kieliopinnot, ruotsi ja englanti.

      2. Matemaattis- luonnontieteellinen osaaminen - matikkaa tarvitaan lääkelaskuissa, sisältää myös anatomian, fysiologian, lääketiedon ja solubiologian.

      3. Yhteiskunnassa ja työelämässä tarvittava osaaminen - hard corea, eli hoitotyötä ja harjoitteluja

      4. Sosiaalinen ja kulttuurinen osaaminen - etiikkaa, monikulttuurisuutta ja muuta diipadaapaa

      Loppu tarkoitti, että sulla on 2 vuotta aikaa suorittaa tutkinto loppuun vanhojen sääntöjen mukaan, jotka oli voimassa kun aloitit opiskelut. Eli jos valmistut ennen 31.7.2017, uudet säännöt ei koske sua.

    • zzzzzzzzzzz

      Järkkyä kapulakieltä, ei saa mitään tolkkua tosta. Olen itse just aikonut aloittaa Lähihoitajaksi opiskelua Amiedussa, mutta sen perusteella miten hankalaksi sekin on tehty, niin taitaa kyllä mennä milenkiinto mokomaan. Sinänsä merkityksellinen ala tietysti... tsemiä jos jatkat. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5160
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      33
      3775
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      72
      3523
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2877
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2700
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1951
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1726
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      212
      1562
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1384
    Aihe