Konginkankaan asekätkö.

KaapoKettunen

Hei,

Tietääkö kukaan onko konginkankaan kivetylle tehty armeijan asekätkö jo purettu? Se taajamassa ollut on ainakin purettu. Perimätiedon mukaan alueella on kaikkiaan 7 kätköä joista kaksi on viitasaarella, toinen kuulemma jossakin haudassa ja toinen jossakin puolustusasemassa, taitavat nekin olla purettu?

23

3754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koppelonampuja

      Konginkankaalta löytyi 80-90 luvuilla muutama kivääri ja pistooli patruunoineen. En muista menikö puolustuslaitokselle vai nimismiehelle. Jotain kranaattejakin on löytynyt, lähinnä rintamamuistoja.

      • tarkapuja

        Oli siellä paljon enemmänkin aseita, nehän jakoi silloin niitä aseita halukkaille kun avasivat kätkön, itsekin oli silloin paikalla ja toytota carinan peräkonttiin lastasin kaksi konekivääriä vöineen ja patruunoineen ja käsikranaatteja laatikollinen, konekivääretä olen käyttänyt joskus kokeeksi lintumetsällä ja muuten vaan ammuskellut huvikseni 300 metrin päähän pellon laitaan, komeesti lentää lastut koivujen kyljistä ja käsikranuilla olen kalastellut paikallisessa järvessä, ei tartte kun kaksi kranua paiskaa järveen niin on pakastin pullollaan kalaa.


      • Bhaehijh

        Nettivinkki laitettu poliisille.


    • MikkoPartaine

      Tuolla on useita kätköjä.

    • siinäkasanvieressä

      Kyllä minäkin muistan kun kätkön avasivat. Sieltä sai ottaa omantunnon mukaan aseistusta. Itse sain barabellumin käsiaseita tusinan verran ja kaksi kertasinkoa, yhden telamiinan ja laatikollisen hyppyheikkejä. Tiedän myös paikan siitä lähistöltä johon on piilotettu kolme panssarivaunua. Muistaakseni yhdessä on vielä kuljettajakin mukana. Joku Rudolf.
      Ei muuta kuin metallinpaljastimiin pattereita niin löytyy.

    • JormaKuusne

      Ainakin lähellä tikkakoskea sijaitsevassa lammessa on aseita ja patruunoita.

    • MinkkisenVäinö

      Siinähän se yksi kätkö on hautasmaan ja Salen välissä--

    • perimätieto

      Pyyrinlahteen upotettiin asekätkennän aikaan kohtalainen aselasti, eikä sitä ole tähän päivään mennessä pois nostettu. Mutta taitaa olla löytämätön paikka koska varmaankin vajonnut jo mutaan.

    • Sotilasmestari...evp

      Kyllähän noita tarinoita on yhtä paljon kuin on kertojiakin. Minä en usko kuin omaani. Tunsin nimittäin yhden Vihtori Kosolan sulukaisen joka oli Konginkankaalta kotoisin ja järjesteli asekätköjä paikkakunnalle. Yksi paljastui veteraanin kerrottua 15v sitten Soskonsalmesta mistä nostettiin osa ylös. Sitten on muutamia kätköjä joista Kosolan jo edesmennyt sukulaismies kertoi minulle. Olen käynyt niitä tutkimassa mutta osa paikoista on rakennettu ja osa niin kasvillisuuden peitossa että löytämine jo lienee mahdotonta. Mutta harvat tietää Kivetyn varaston joka oli Puolustusvoimien käytössä vielä -70 luvun alun paikkeilla. Sinne oli varastoitu kirjaamattomia tarvikkeita ''laillisesti''. Mutta varasto lienee jo tyhjennetty. Se on niin vankkaa tekoa että sinne ei pääse ilman valtavaa räjähdysainemäärää nykyään ja se on todella vaikea löytää. Puolustusvoimien historiankirjoissa se mainitaan ja olen sen löytänyt kun useana kesänä haravoin metsämaastoa seudulla missä sen sanottiin sijaitsevan. Olisi ollut vaan mielenkiintoista millainen luolasto se on. Kuulopuheiden mukaan joita joku veteraani kertoi niin melkoisen iso varasto. Mutta se siitä. Etsiköön ken haluaa. Käyttökelpoista tavaraa lienee enää asekätkennän ajalta vaikea löytää.

    • Murontie122

      Kivetyllä sijaitsevan kallioluolaston suuaukosta on poistettu Puolustuvoimien kyltti jo kymmenisen vuotta sitten. Voi olla lähtenyt myöskin jonkun marjastajan matkaan. Tie tuonne luolastolle on hyvin metsittynyt. Vanhasta soratiestä ei ole enää muistoakaan, vaan tie on täysin villiintynyt hoitamattomana. Ehkä luolasto on jätetty tarkoituksella metsään piiloon ilman kunnollista ajoneuvojen mentävää tietä. Jos siellä jotakin on piiloitettuna, niin varmaankin sakara- ja putkimiinaa. Sisällehän ei pääse ihan tavallinen mökkimurtautuja. Sen verran raskaasta metallista on ovet tehty.

    • Kivetyn_kämppäläinen

      Tuttavani asui kivetyn vieressä, ja siltä kerran kysyin näistä luolista, ja sano ettei koskaan ole kuullutkaan niistä. Ja on kuiteskin mehtä mies ja varmasti on kiertänyt alueen pikkutiet moneen kertaan jalan ja maasturilla. Olisihan nämä paikat kaikkien tiedossa kun siellä pyörii paljon mehtämiehiä ja marjastajia

    • exMetsuri-vm-23

      Paikalliset asukkaat ym ''kämppäläiset'' on vakavien seuraamusten uhalla aikoinaan vaiennettu kaikesta näkemästään ja kuulemastaan. Muron Vilmakin varmaan tietää asioita mutta hymyilee vaan kysyttäessä ja hörähtää että ''kuutamourakoitsijoiden juttuja''.... Mutta hyvä vaan että ei moni valtakunnassa näistä tiedä. Muutenhan siellä ravaisi jos jonkinsorttista geologia ja historioitsijaa. Meitä on vain muutama enää elossa jotka paikan tietää. Ja näistä kun ei huudella niin tieto ei leviä .

    • Kivetynkalastaja

      Kivetyssä on Pitkänen niminen järvi. Jos sen tienpuoleisesta päädystä löytää kodan, niin silloin ei ole enää kauhean kaukana kallioluolastostosta. En tarkkaan muista reittiä sinne, mutta muistan meidän käyneen sen jälkeen tuossa kodassa grillaamassa makkaraa. Turpeisen Matti auraa noita Kivetyn teitä ja häneltä voi kysyä tarkemmin kallioluolaston sijaintia. Kesäkuussa -87 olen varmasti nähnyt monien armeijan ajoneuvojen letkan menevän Murontietä. Jonkinlainen ammusvarasto se ilmeisesti on. Kumpuvuoressa on muuten entinen löyhkälän tila, josta on muistona kiviuuni ja piippu. Joku on rakentanut asumuksenkin Murontien varteen. Aurinkopaneeli näytti olevan. Ylä-Kivetyn Kalliosaaressa on jonkun haulikko roikkunut puun oksasta kohta kymmenen vuotta. Meinaan käydä hakemassa sen heti kun jäät tulevat ja pääsee kävellen saareen. Ylä- ja Ala-kivetyn järvien välisestä ojasta tulee muuten hyvän kokoisia haukia. Ylä-Kivetyn puoleisesta risukkoisessa ojassa on syvyyttää miltein 3 metriä. Pohjassa kulkee mateiden kulkureitti. Sinne kun laskee täkykalan kolmihaarakoukulla varustettuna, niin on takuuvarma saalis.

      Antero Korhonen, Kalaniemi.

    • Myöskivetynkulkija

      Voihan tuota unissa nähtyjä juttuja höpöttää. Hauskoja edelläolevia juttuja. Se armeijan varikko mikä on lähinnä KIvettyä oli Kevätlahden tien varressa. Lopetettiin ja purettiin 70-luvulla.
      Joo, Pitkäsellä oli joskus 50-luvulla metsureiden kämppä. Haukia ei 30 cm.purosta saa. Kerro vielä siitä särkipurosta mikä tulee Yläkivettyyn Kumpusesta. Siinä on haukia. Ja ankeriaita.
      Kumpuvuoressa ei ole koskaan ollut rakennuksia. Kolula on lähin rakennus mutta kaukana. Kilpimäessä on iso torni. Tai oli. Salmijärven saaressa asui erakko joka vaelteli ja oli varmaan käpykaartilainen. jne...kyllähän näitä riittää.

      • TaunoK

        Kumpuvuoressa oli löyhkälän tila aikoinaan: https://retkipaikka.fi/muhkea-uuni-metsan-siimeksessa-konginkankaalla/

        Kivetyllä on varmuudella kallioon louhittu varastoluola. Räihässä asui vuosikymmenet mies, jolla oli erityistietoa Kivetyn varastoluolasta. Kertoi monelaisia asioita mm. Viitasaarelle louhitusta varastoluolasta, joka oli vielä 90-luvulla täynnä amfetamiinia.


      • Viljo123

        https://adoptoimonumentti.fi/konginkangas-koivisto-loyhkala/?lang=en

        Tuossa faktaa Kumpuvuoresta ja sen rakennuksista. Kumpuvuoreen piti tulla ydinjätteiden loppusijoituspaikka. Loviisi katsottiin kuitenkin paremmaksi paikaksi. Posiva Oy:n katselmuksessa mainitaan Kumpuvuoressa tavatut lintulajit, kiviuunin rauniot ja useat pihapiirit. Hiukan kaempana Kumpuvuoresta, Murojärven takana on Puolustuslaitoksen ammusvarasto louhittuna kallioon.


    • Kätköilijä

      http://www.arkistot.info/pukkimakea/suojeluskuntapiiri.php

      ASEKÄTKENTÄÄ KONGINKANKAALLA

      Konginkankaan suojeluskunnan päällikkö Paavo Suojanen joutui mukaan asekätkentään saatuaan käskyn suojeluskuntapiirin esikunnasta. Aseita kuljettanut kuorma-auto tuli keskelle kylää. Todettiin vain, että nyt ne tuli. Aseiden kätkentään saapui iäkkäämpiä maanviljelijöitä. Kätköpaikkoina olivat kuopat ja järvi.

      Sitten tuli ovelle kaksi aseita kätköistä etsivää miestä, jotka sanoivat: Terveisiä Sirola-opistosta. Matti-poika muistaa nähneensä ullakon ikkunasta, kun isä ja kaksi miestä kävelivät järvelle. Mutta Paavo Suojanen näytti muita paikkoja kuin aseiden kätköjä. Myöhemmin hän saattoi osoittaa aivan oikeat paikat, mistä aseita kaivettiinkin esiin. Kuulusteluissa Paavo Suojanen ei paljastanut muita asekätkentään Konginkankaalla osallistuneita. Hän ilmoitti toimineensa yksin, mutta raskaiden konekiväärien siirtely yksin oli fyysisesti mahdotonta. Monet pitäjäläiset painuivat turvallisuussyistä joksikin aikaa maan alle. Paavo Suojanen sai viisi kuukautta ehdonalaista vankeutta, josta kolme kuukautta kului tutkintovankeudessa. Sakko oli huomattava, mutta sen maksamisessa auttoi veljesketju. Ruoka ja terveydenhoito olivat tutkintovankeusaikana kelvollisia. Kirjeissä saattoi kertoa vain yksityisasioista.

      Aseita kätkettiin pitkin pitäjää. Jossakin Konginkankaan sivukylässä paloi myöhemmin riihi, mutta palopaikan lähelle ei voitu ampumatarvikkeiden räjähtelyn takia mennä. Konginkankaalaisten suhtautuminen asekätkentään ei ole ollut jälkikäteen mitenkään vihamielistä, mutta asiasta puhuminen on koettu vaikeaksi.
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------

      Aseita on siis kätketty Konginkankaalle paljonkin, kuten tekstissä mainitaan. En viitsi mainita rakennusta, mutta paikalliset ainakin tietää mistä rakennuksesta on kysymys, kun kerron löytyneen 2000-luvun alussa remontin yhteydessä muutaman kiväärin ja pistoolin. Pistoolit katosivat nopeasti kyläläisten "loukkupistooleiksi" muutaman kossupullon toimiessa vaihdannan välineenä. Kivääreistä kaksi (SVT-kivääreitä) käytiin viemässä Räihään. Toinen mukana ollut on kuollut jo vuosia sitten. Kaikki aseet ovat siis vielä kyläläisillä tallessa. Hyvin isolla todennäköisyydellä kylän ainoa poliisikin tietää näist asioista, kuten hirvien salakaadoista. Hän ei vain ilkeä puuttua. Ja jos joku muistaa Junikan. Hänkään ei saanut potkuja poliisista, vaikka sekaantui omaan alaikäiseen tyttäreensä.

      • luppokurva

        Killingin alla on kolme vanhaa puusta tehtyä vasaraa,satamassa on kolme sahaa ja veitsi,nämä,aseet oli konginkankaan sisällissodassa, jossa taisteltiin kivetyn vapaudesta,kivetyn metsässä on kätkössä jousipyssy ja nuoli tämä ase oli kivikauden reviiririitojen ensimmäisen sodan ajoilta. Nikke nakkertton etsi aikoinaan satamasta piilukkoista pyssyä,mutta ei löytänyt sitä.


      • Mulkosilmä

        Pari Konginkankaalaista on kadonnut jäljettömiin. Yksi on jättänyt jälkeensä sahatavaraa autioituneen talonsa pihalle kyhättyyn varastoon. Huhun mukaan kaikki kadonneet kuuluivat saatanalliseen kulttiin. Pystytkö heittämään heistäkin jonkun vitsin?


      • noinkohan

        Taitaa olla huonoissa väleissä olevien liikkeelle laittamia juoruja. Ainahan se viduttaa asiakasta kun poliisi hoitaa hommansa. Jos poliisi syyllistyy tuollaiseen pedoinsestiin niin varmasti kenkää loppuiäksi valtion hommista. Ja ei taitaa olla päiväkotipaikatkin tiukassa.


    • tarkastajana

      Tyhjä oli luola,kävin viime yönä tarkastamassa. Turhaa vouhotusta on palstalla. Tyhjänhöpisijät voi leikkiä legoilla rauhassa.

    • tarkkailijana

      Illan hämärissä oli outoa liikehdintää kivetyllä. Kolme kuorma autoa ajoi poispäin sieltä. Oli pressut vedetty tiukasti kiinni.

    • tiedetään

      Salametsästäjiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      6657
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4172
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3410
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      17
      3257
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2397
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2395
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1946
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1932
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      30
      1773
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1402
    Aihe