Naiselta naisille

tyttö22v

Ihannoin suunnattomasti suomalaisuudesta ja suomalaisesta historiasta kirjoittavia naiskirjailijoita, kuten Pirjo Tuominen, Enni Mustonen ja Leila Tuure. Haluaisin kuitenkin lukea jonkun nuoremman kirjailijan historiallisia kirjoja. Saa olla ihan fiktiivisiäkin. Viimeisin listalla on juuri Enni Mustosen Lapsenpiika. Olen lukenut Katja Ketun Kätilön sekä Hitsaajan, mutta oli vaikea pysyä mukana.

Pidän aivan valtavasti juuri naisten asemasta Suomessa autonomian ajalta kertovista kirjoista. Vähän romantiikkaa, kotiaskarteita sekä monensorttista juonta. Ja jos ei historiallisia naisten kirjoja ns. "hömppäkirjoja" kirjoita kukaan nuori, pitääkö sitä itse alkaa kirjoittamaan?

1

180

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkänäistä

      Kannattaa tutustua Minna Canthin tuotantoon. Ehkä tykkäisit lukea Väinö Linnan Täällä Pohjantähden alla trilogian. Siinä kerrotaan sekä naisista että miehistä.
      Kaari Utriolta on muutama teos, joka sijoittuu jokseenkin kuvailemaasi aikaan ja osa sijoittuu kauemmas historiaan. Jos haluat uppoutua menneisiin vuosisatoihin, niin Kristiina Vuori tai Paula Havaste voisivat olla sinun lukemistoasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1288
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. 32
      645
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe