Kaupungissa pätkii kokoajana, landella ei koskaan.
voiko tilannetta parantaa?
WLAN kaupunkiasunnossa ja landella
9
90
Vastaukset
- Kaupungissa_naapureita
Tarkista kaupungissa mitä kanavia naapureiden verkot käyttävät ja vaihda oma verkkosi sellaiselle kanavalle jolla on mahdollisimman vähän muita verkkoja. Sopivia sovelluksia joilla näkee mitä kanavia lähistöllä olevat verkot käyttävät ja kuinka voimakas niiden signaali on löytyy useita sekä tietokoneelle eri käyttöjärjestelmille että älypuhelimille.
- Kyssäri
Hei kiitti vastauksista,Elikä miten se kanava vaihdetaan sellaiselle kanavalle joissa olis vähemmän verkkoja?Ipadilla siis kerrostalossa seilaan, internet yhteys jatkuvasti poikki, ihan vahingossa välillä yhdistää. modeemi on TP Link.Asetuksista näkee että noin 5 käyttäjää kehissä. landella ei siis mitään ongelmaa, siellä olen kuitenkin harvemmin. kertokaa viisaammat ikämuijalle.
- Kaupungissa_naapureita
Kyssäri kirjoitti:
Hei kiitti vastauksista,Elikä miten se kanava vaihdetaan sellaiselle kanavalle joissa olis vähemmän verkkoja?Ipadilla siis kerrostalossa seilaan, internet yhteys jatkuvasti poikki, ihan vahingossa välillä yhdistää. modeemi on TP Link.Asetuksista näkee että noin 5 käyttäjää kehissä. landella ei siis mitään ongelmaa, siellä olen kuitenkin harvemmin. kertokaa viisaammat ikämuijalle.
Modeemin asetuksista saa vaihdettua sen kanavan, noissa TP Link modeemeissakin on vähän erilaiset asetussivut eri malleilla mutta yleensä se Wlan-kanavan asetus on aika helppo löytää.
- lhku
Muutat sellaiseen paikkaan, jossa on hyvä kuuluvuus ja vähän muita käyttäjiä.
- yö_nukkuja
Ruuhka-Suomessa asialle ei voi tehdä yhtään mitään. Wlan-kanavia on liian vähän käyttäjämääriin verrattuna.
Sama juttu, eihän Helsingin Mannerheimin tielle sovi miljoonaa autoa yhtä aikaa. Kyllä siinä pakosta syntyy liikennesumppu.
Muistakaa se ydin asia, wlan-liikenne on normaalia radiotaajuus liikennettä. Käyttäjiä on yksinkertaisesti aivan liikaa wlan-kanavilla. (= eli sinulla on liikaa naapureita jotka käyttää samoja kanavia)
Sama täällä, modeemissa vilkkuu jatkuvasti wlan-merkkivalo läpi yön vaikka omat laitteet ovat poissa päältä koska minä nukun yöni. (naapurit harrastaa "yö-liikennettä" netissä)- uutta_modeemia
Uudemmissa modeemeissa ja reitittimissä on 5.0 GHz WLAN, joka on ruuhkattomampi.
- ewrwert
Sit pitää kans huomata et esim 6 ja 7 kanava menee päällekkäin, eli ovat osittain samaa kanavaa, pitää valita se kanava jonka viereisetkin kanavat ovat vähemmistönä.
- hcvjvbnn
Onneksi asun omakotitaloalueella, mulla on hyvä reititin ja loistavan nopeat Linux-järjestelmät joka laitteessa. Eipä ole ongelmia.
- vinkix
Jos vaan omat laitteet toimivat, niin suosittelen valitsemaan mahdollisimman suuren kanavanumeron. Kaikki laitteet eivät löydä esim. kanavaa 13, joten sillä on tod.näk. vähiten ruuhkaa. Ellei sitten naapureissa ole tehty sama juttu... Joka tapauksessa automaattivalinnalla tukiasemat tuskin menevät tuolle taajuudelle. Mun naapureilla näyttää olevan käytössä pääasiassa vain kanavat 1, 6 ja 11. Ja ne ovat todella ruuhkaiset. Kanavilla 12-14 en ole koskaan huomannut muuta liikennettä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5627366Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3312775Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872054- 1271254
- 311223
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41159- 911016
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1021002Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h64993- 44852