WLAN kaupunkiasunnossa ja landella

Kyssäri

Kaupungissa pätkii kokoajana, landella ei koskaan.
voiko tilannetta parantaa?

9

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaupungissa_naapureita

      Tarkista kaupungissa mitä kanavia naapureiden verkot käyttävät ja vaihda oma verkkosi sellaiselle kanavalle jolla on mahdollisimman vähän muita verkkoja. Sopivia sovelluksia joilla näkee mitä kanavia lähistöllä olevat verkot käyttävät ja kuinka voimakas niiden signaali on löytyy useita sekä tietokoneelle eri käyttöjärjestelmille että älypuhelimille.

      • Kyssäri

        Hei kiitti vastauksista,Elikä miten se kanava vaihdetaan sellaiselle kanavalle joissa olis vähemmän verkkoja?Ipadilla siis kerrostalossa seilaan, internet yhteys jatkuvasti poikki, ihan vahingossa välillä yhdistää. modeemi on TP Link.Asetuksista näkee että noin 5 käyttäjää kehissä. landella ei siis mitään ongelmaa, siellä olen kuitenkin harvemmin. kertokaa viisaammat ikämuijalle.


      • Kaupungissa_naapureita
        Kyssäri kirjoitti:

        Hei kiitti vastauksista,Elikä miten se kanava vaihdetaan sellaiselle kanavalle joissa olis vähemmän verkkoja?Ipadilla siis kerrostalossa seilaan, internet yhteys jatkuvasti poikki, ihan vahingossa välillä yhdistää. modeemi on TP Link.Asetuksista näkee että noin 5 käyttäjää kehissä. landella ei siis mitään ongelmaa, siellä olen kuitenkin harvemmin. kertokaa viisaammat ikämuijalle.

        Modeemin asetuksista saa vaihdettua sen kanavan, noissa TP Link modeemeissakin on vähän erilaiset asetussivut eri malleilla mutta yleensä se Wlan-kanavan asetus on aika helppo löytää.


    • lhku

      Muutat sellaiseen paikkaan, jossa on hyvä kuuluvuus ja vähän muita käyttäjiä.

    • yö_nukkuja

      Ruuhka-Suomessa asialle ei voi tehdä yhtään mitään. Wlan-kanavia on liian vähän käyttäjämääriin verrattuna.
      Sama juttu, eihän Helsingin Mannerheimin tielle sovi miljoonaa autoa yhtä aikaa. Kyllä siinä pakosta syntyy liikennesumppu.
      Muistakaa se ydin asia, wlan-liikenne on normaalia radiotaajuus liikennettä. Käyttäjiä on yksinkertaisesti aivan liikaa wlan-kanavilla. (= eli sinulla on liikaa naapureita jotka käyttää samoja kanavia)

      Sama täällä, modeemissa vilkkuu jatkuvasti wlan-merkkivalo läpi yön vaikka omat laitteet ovat poissa päältä koska minä nukun yöni. (naapurit harrastaa "yö-liikennettä" netissä)

      • uutta_modeemia

        Uudemmissa modeemeissa ja reitittimissä on 5.0 GHz WLAN, joka on ruuhkattomampi.


    • ewrwert

      Sit pitää kans huomata et esim 6 ja 7 kanava menee päällekkäin, eli ovat osittain samaa kanavaa, pitää valita se kanava jonka viereisetkin kanavat ovat vähemmistönä.

    • hcvjvbnn

      Onneksi asun omakotitaloalueella, mulla on hyvä reititin ja loistavan nopeat Linux-järjestelmät joka laitteessa. Eipä ole ongelmia.

    • vinkix

      Jos vaan omat laitteet toimivat, niin suosittelen valitsemaan mahdollisimman suuren kanavanumeron. Kaikki laitteet eivät löydä esim. kanavaa 13, joten sillä on tod.näk. vähiten ruuhkaa. Ellei sitten naapureissa ole tehty sama juttu... Joka tapauksessa automaattivalinnalla tukiasemat tuskin menevät tuolle taajuudelle. Mun naapureilla näyttää olevan käytössä pääasiassa vain kanavat 1, 6 ja 11. Ja ne ovat todella ruuhkaiset. Kanavilla 12-14 en ole koskaan huomannut muuta liikennettä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5822
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4374
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2961
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1559
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      66
      1301
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe