Mikä olisi hyvä kukka haudalle,joka kestää mahdollista kuivumista eikä tarvitsisi usein nyppimistä ja muuta hoitoa.seurakunnan haudanhoito niin kallista
kestävät kukat haudalle
haudanhoitaja
3687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olen istuttanut haudalle pienen havukasvin ja lamoalppiruusun. Jos laitat havun, niin kannattaa valita mahdollisimman hidaskasvuinen. Lamoalppiruusu on muuten kaunis ja menestyy varjoisassa paikassa, mutta kukkii vain kerran alkukesästä. Ehkä joku kestävä ja matala ruusu olisi Sinun tapauksessa hyvä valinta. Toiselle erittäin kuivalle haudalle istutin japaninruusikvittenin ja ajuruohoa. Kasvit pitää valita sen perusteella onko hauta varjoisa tai aurinkoinen, suht tuore vai kuiva.
Ehkä tuo ruusu kuullostaa hyvältä ja sitähän voi leikata aina keväisin.ettei kasva liian suureksi
Kuivaan paikkaan pikkutöyhtöangervo ja korallikeijunkukka. Puolivarjossa menevät lehdiltään valkokirjavat kuunliljat, (kirjokuunlilja, Gingo graig) ja syvemmässä varjossa sinilehtiset kuten Blue Cadet voisi olla kivoja.