Hopeakuusi

lissu2

Osaisko joku vastata, että voiko reilun 2 metrisen hopeakuusen vielä siirtää uuteen paikkaan, vai kärsiikö se ?

4

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nokkoset_kukkivat

      Parimetrisen kuusen siirtäminen saattaa olla melkoinen urakka. Kuusien juuret kasvavat lähellä maan pintaa ja levittäytyvät laajalle alueelle. Lisäksi kuuset ovat herkkiä saamaan lahovikoja, eli juuria ei saisi paljoa vahingoittaa. Kuusta ei voi vain koukata esim. kaivinkoneen kauhaan. Urakassa voi edetä vanhanaikaiseen tapaan. Ensin oja kuusen ympäri, siihen mihin asti juuret ulottuvat. Sitten irroitus kuusen alta.

    • hopeakuusi3

      Useat kaksimetriset lähtivät hyvin kasvuun. Täällä jäi aikoinaan rakennustyömaan alle alue hopeakuusia, monet sieltä hakivat omille pihoillensa. Nyt ovat jo todella isoja osat niistä.

    • aaaabsd

      Neljä metriä kun kaivaa ympäriltä niin siinähän se. Kaksi metriä ja juuria menee poikki mutta varmasti lähtee uudestaan kasvuun. Metri ja tiukkaa tekee.
      En sitten tiedä miten saat kaksimetriä läpimitaltaan ja keskikohdalta kenties puolimetriä maata nätisti siirrettyä.
      Muista kastella hyvin, hyvin ahkerasti parikin ensimmäistä kesää,

    • Nokkoset_kukkivat

      Kuusta siirtäessä kannattaa ottaa juuret mukaan ja karistella mullat pois kyydistä. Siirretty kuusi kannattaa tukea kahdella seipäällä. tuulen puolelta ja vastakkaiselta puolelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      144
      4802
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1668
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe