Näkevälle, jollekin

Murheellinen

Hei, mitenhän käynee elämässäni.
Rakas äitini taistelee vakavaa sairautta vastaan, voimat hällä hiipuvat. Tiedämme että parantua ei enää voi ja lähdön hetki lähenee. Tuska on suuri, ja pahin vasta edessä. Olen ainoa lapsi täällä (sisko asuu kaukana) ja toimin äidille tukena. Sattuu seurata tätä yksin ilman siskon tukea. Sydäntä särkee äidin kipu.
Miten selviän ikinä tästä koetoksesta? Miten jatkuu elämä kaiken tämän jälkeen?

Kiitos jos joku jaksaa katsoa!

2

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      olen luvannut, että en koskaan puhu terveysasioista, enkä kuolemasta. sitä kuolemaa minulle ei oikeasti ole edes olemassa, vaan oman ymmärrykseni mukaan me jatkamme matkaamme korkeammassa paikassa. mutta ei sen enempää tässä.

      katson sinulle itsellesi mielelläni. sinä olet onnellinen ihminen monessa suhteessa. olet asunut hyvässä kodissa, missä on harmoniaa. kodin yhteisössä, voisi olla perheessä tai aivan lähellä perhettä, on ihminen jonka kanssa sinulla on hankalaa. välit sisaresi kanssa eivät taida olla hyvin lämpimät pohjimmiltaan, olette kovin erilaisia.

      näen myös odotuksia työmäärään, sinä odotat apua ja melkein itket kun sinua ei kuulla. raskaita hetkiä. olet sinut itsesi kanssa, mikä ei ole ihme sellaisen lämpimän kasvatuksen jälkeen, minkä sinä sait. kotipaikkasi on kuin lämmin hella, missä aina kytee valkea. välit sisareen tulevat lämpiämään myöhemmin, kun olette molemmat siihen valmiita. ei vielä.

      jos ja kun sinulla on toiveita "omistukseen" eli viralliseen haltuunottoon, sinä onnistut siinä helposti. näen myös työasioissa, ne voivat myös olla muuta aktiivista toimintaa, uuden alun ja tervettä voimaa eli energiaa. odotat kodin suhteen sitä, mitä sinun tuleekin odottaa. se onnistuu ilman suuria paineita.

      on tässä kyyneleitä, mutta jokaisen elämässä virtaa kyyneleitä joskus. älä allekirjoita mitään, ennen kuin olet lukenut sen 10 kertaa lävitse ja vielä nukkunut sen yli. sisko ja välimatka ja työ ja paineet, sinulla on paljon harteillasi. löydät kyllä avaimet elämään, eivät ne oikeasti ole edes hukassa.

      t. Keskiyö

    • Murheellinen

      Kiitos <3
      Paljon osuvaa, paljon sellaista mikä vielä auki, myös jotain jota en ihan tunnista mutta arvostan niin järjettömän paljon että käytit tähän aikaasi. Tuli kyynel silmään jo sen takia, herkässä näinä päivinä. Siunausta elämääsi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      292
      6800
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      246
      6338
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      44
      5704
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      161
      5044
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      42
      3868
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      219
      3794
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      136
      3501
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3185
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      46
      3177
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      368
      2919
    Aihe