Suomi tuhon tiellä

taasTurpaan

Sodanjohtomme tekee Kohtalokasta Mokaa


PullatHuonostiUunissa

29.4.2015 16:45


Sodanjohtomme Niinistö, Haglund, Lindberg ovat tekemässä Suomelle ja meille kansalaisille kohtalokkaan strategisen virheen.

900000 reserviläisen kutsuminen sotavalmiuteen osoittaa, että Niinistö, Haglund, Lindberg ovat viemässä lilliputti-Suomea perinteiseen konventionaaliseen sotaan maailman vahvinta konventionaalisen sodankäynnin armeijaa, Venäjän armeijaa vastaan.

Miten näin tyhmää on päässyt käymään?

1) Niinistö, Haglund, Lindberg uskovat USA:n ja NATO:n ilmavoimien, tykistön, ohjuksien suojaavan ja tukevan Suomea, Suomen maavoimia.

USA ja NATO on kuitenkin hävinnyt kaikki sotansa 2000-luvulla heikkoakin vastustajaa vastaan ja nyt USA:n ja NATO:n ilmavoimat ovat täydellisessä alennustilassa. Venäjä pystyy hyvin puolustautumaan ja iskemään takaisin USA:n, NATO:n, Suomen tykistö- ja ohjusiskuja vastaan. Suomen maavoimien käyttö Venäjän maavoimia vastaan on tuhoon tuomittu.

2) eduskunta, kansanedustajat, puolueet eivät ole uskaltaneet puuttua presidentti ylipäällikkö Niinistön salaisiin sodanvalmisteluihin ja Suomen armeijan liittämiseen Pentagoniin ja NATO:on.

3) puolustusminsteri Haglund on vain mitätön armeijan käymätön sivari, jonka käyttövoima on venäläisten halveksiminen, mutta joka ei sotilaallisista asioista, strategioista, sodankäyntitavoista pysty ottamaan vastuuta kun ei ymmärrä niistä tuon taivaallista.

4) ylipäällikkö Niinistön sodan strategia on poliittista luonteeltaan. Hän uskoo Amerikkaan, mutta Haglundin tavoin ei hallitse sotaa, ei pysty arvioimaan sodankäynnin eri muotoja, strategioita, taktiikoita ja Niinistö luulee pääsevänsä vastuusta luovuttamalla sodan ylipäällikkyyden komentaja Lindbergille.

5) komentaja Lindberg on vain ilmavoimien upseeri, joka ei hallitse kokonaisvaltaista kaikki aselajit käsittävää sodankäyntiä ja sodanjohtamista, erityisen huono hän on konventionaalisen sodankäynnin perusaselajien maavoimien ja panssarivoimien johtajana.

6) mikäli Niinistö, Lindberg, Haglund luovuttavat Suomen sodankäynnin kokonaan USA:lle ja NATO:lle, maame ja Suomen kansan tuhoutuminen on väistämätöntä.



Vastaa

15

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idänpuskajussi

      Sinun maasi on vitun venäjä, trolli. Älä täällä puhu paskapropagandaasi.

    • owkuusinen

      Kolminkertainen ELÖKÖÖN HUUTO,Sotaveteraaneille,Risto Rydille ja Sauli Niinistölle!

    • reppanarussakka

      Pakko se on uskoa, että ryssän kansan itsetunto on sekä venäjällä että kansainvälisillä areenoilla poljettu suohon.

      Taas suoltamassa trolli väärästä aiheesta ja väärällä palstalla.

      Nyt alkaa valkenemaan, miksi Aatu luokitteli neuvostoliittolaiset kansana toiseksi alimpaan kastiin.

      • Tyhmäköoon

        Itsetunto venäjällä nousee kohisten kun voitonpäivä 9.5 lähestyy.Mites se everstiluutnantilla?Maailmalla puhutaan että juhlitaan kaikkien käytösnormien vastaisesti häviötä??Mitä hyvää siinä on?Saada turpaan kahteen otteeseen ja vielä samalle vastustajalle.En ymmärrä.


    • kotskanjekki

      Kaiki ne henkilöt jotka venäjää ja venäjän kansaa mustaavat rakuttavat häpäisevät, halventavat ja jotka ovat isäntämaa sopimuksella saattaneet suomen kansan pelkotilaan,
      Näitten henkilöitten nimet on julkaistava radiossa ,lehdistössä kaikkialla missä tieto leviää.
      Suomessa pitäisi olla voimassa perustuslaillinen sotilaallinen liittoutumattomuus.
      Kelläkään ei ole vastausta siihen,mitä suomalaisia tai suomea vahingoittavaa taikka uhkaavaa
      venäjä olisi neuvostoliiton romahtamisen jälkeen .tehnyt
      Silti sotilaallinen uhka on aloitettu,Mutta kenen käskystä ja kenen puolesta siis miksi?
      Kaikki edes vastuuseen suomen turvallisuuden vaarantamisestä ja kirjata nimet ylös.

    • uiwyg9uriyhguiryhgrtigh

      Ryssäntrolli vetäköö vitun päähänsä korvia myöten ja menköön paraatimarssia vaikka uraliin!

      • EnteitäTulevasta

        Nato-miehittäjät käy lämpöisenä kun hellan koukku.Nato-Niinistöhän roikkui jo pylväässä tsunamin jälkeen Thaimaassa 2000 luvun alussa.Ehkä se oli enne siitä kuinka käy valtionpetoksesta.(Salainen isäntämaasopimus Naton kanssa)


    • iiooppå

      Putin,Stalin,Hitleri,ovat ja olivat mielisairaata hulluja,kaikki kolme samaa sarjaa.Ryssät yritti vallotta Suomen tosissan 1939 ja 1944,ei onnistunut,Lasten raiskaaja partisaaneilta,ali imisiltä,

    • igifgjfbvkjnbfhn

      Jos suomi ei liity natoon niin ollaan tuhon tiellä! Venäläinen on taas niin arvaamaton kun johtajansa on niin tuulellakäypä, ettei siitä tiedä mitä se saa päähänsä!

      • nappiOtsaan

        Lähes 70% kansasta vastustaa Natoa.Siksi Kokoomus ja Sauli Niinistö liitti suomen salaa Natoon salaisella isäntämaasopimuksella.Kuumaverisissä maissa se tietäisi nappia otsaan!


    • vappuavappua

      Niinkuin venäjällä sille joka enemmälti arvostelee putinia! Nappi otsaan tai myrkkyä!

      • DollaritMaksuun

        Ei siellä muut arvostele Putinia kuin muutamat oppositiomiehet joiden palkan maksaa CIA.Homoavioliitot siunannut Sauli Niinistö ei koskaan pääse samoihin kannatuslukuihin kuin Putin.Syynä on salainen sotilassopimus Naton kanssa sekä juuri luonnonvastainen homojen avioliitto.


    • hhhyyyttrr

      Putler on salahomo ja fasisti.

      • arvotKunniaan

        Venäjä on perinteiden maa.Se ei ole myynyt sieluaan lännelle kuten esimerkiksi suomi.Siksi suomessa apinoidaan aina amerikkaa ja pidetään sitä ihanteena.Siksi venäjällä homot ei hypi silmille kuten suomessa.Sikäli suomi on kehitysmaa.Erikoisesti Suomen "arvojohtajat".


    • eijulkisuuteen

      Venäjällä ei uskalleta julkistaa putinin todellista kannatusta! Kansa on aika kyrpiintynyttä mutta se salataan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      48
      3592
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3555
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      398
      3341
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      79
      3154
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2949
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2438
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2215
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      96
      2105
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1979
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1959
    Aihe