Islam harhauttaa...

rosa-angelina

miksi islam uskoo jeesuksen olevan pelkkä profeetta jonka jälkeen heidän muhamed profeetta tuli? jeesus kuitenkin eli siveämmin ja teki ihmetekoja jne..miksi sitten jeesus ei ole islamin' päähenkilö'? vaan muhamed? siksi että näin jeesuksen jumaluus kielletään..ja näin harhautetaan..jo alussahan oli sana raamatussa. siitä käärmeestä/paholaisesta jotenkin näin ...ja ihminen on polkeva rikki sinun pään..ja sinä olet pistävä häntä kantapäähän..tarkoittaa paholainen tuo synnin jonka jeesus polkee pois...pelastus on ainostaan jeesuksessa..isä poika ja pyhähenki ilman pyhää henkeä usko ei ole elävä..

4

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alfa123om222

      Jeesus itse sanoi: Tänään 0-500, ja huomenna 500-1000 ja vielä seuraavanakin päivänä 1000-1500 minun täytyy parantaa sairaita (voittaa syntiä), mutta tänään 1500-2000 ja huomenna 2000-2500 ja vielä seuraavanakin päivänä 2500-3000 minun täytyy kulkea eteenpäin sillä ei ole mahdollista, että PROFEETTA surmataan muualla kuin Jerusalemissa.

      Vuosina 1500-3000 Jeesus todellakin on etupäässä PROFEETTA eikä niinkään synnin voittaja. Danielin kirjan mukaan synnistä piti tulla loppua vuosina 500-1000 ja synnit piti sovittaa vuosina 1000-1500; sen jälkeen tuli ikuinen oikeudenmukaisuus ja nyt on menossa vaihe, jossa näky ja profetia sinetillä vahvistetaan. Eli mitään syntiä ei pitäisi enää olla, vaan ilmainen sovitus armovälineiden välityksellä on tosi helppoa.

      Nyt on Roomalaiskirjeen mukana kamppailu menossa tai alkamassa kuoleman voittamiseksi. Jotta voi palata takaisin jopa kuoltuaan elämään.

    • Kptkprst

      Islam harhauttaa juuri samalla tavalla, tosin äänekkäämmin, kuin muutkin uskonnot. Sekopäitä piisaa.

    • eipahalle

      Islam opettaa valehtelemaan jos siitä on hyötyä Islamille. Länsimaisessa kulttuurissa ja myös monissa muissakin ymmärretään valehtelu jota ei tulisi millään perusteella harjoittaa. Syökö valehtelu uskottavuuden uskonnolta. Eikö tulisi olla rehellinen vaikka siitä olisi itselle vahinkoa.
      Valehtelu Jeesuksesta on selkeästi arvovalta kysymys sekä monet muut kirjoitukset jotka viittaa Raamattuun. Ei Raamattua pitäisi käyttää perusteina ennen kuin on tutustunut siihen perusteellisesti ja ymmärtänyt lukemansa. Islamissa ei tunneta Raamattua nykyäänkin sillä näkökulmat ei sovi Raamatun kanssa yhteen.
      Uskontojen välillä tulisi harjoittaa enemmän ekumeenisia keskusteluja ja sitä kautta katsoa löytyykö yhteistä käsitystä.

      • Kptkprst

        Mitähän keskusteluja? Olet kai nähnyt tv:sta esim islam-illan? Islamilaiset ovat kuin meidän lestadiolaiset, ei mitään mahdollisuuksia sivistyneeseen keskusteluun! Hokevat vain omiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2654
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      108
      2583
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1384
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      126
      1293
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1260
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      26
      1018
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1001
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      64
      920
    Aihe