valejuristi kärähti

ohoh

Sattui eteen mielenkiitoinen tarina, vaikka siitä on jo noin puolitoista vuotta:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1387261090672

Yleensä on niin, että jos juristi on jo kärähtänyt jostakin ja saanut vankeustuomion, samanlainen toiminta jatkuu, ja vieläkin hurjemmalla vauhdilla ja keksityillä keinoilla.

Tällä hetkellä noita valejuristeja eli "lakimiehiä" esiintyy enimmäkseen maahanmuuttajien joukossa, jotka mainostavat itseään ahkerasti kaikkialla "lakimiehiksi" ja jopa "asianajajiksi" sekä toimistoja "asianajajatoimistoiksi".

6

1354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo yks nigerialainen Simon Ekpa sis iha valelakimies / valejuristi. Väitti olevansa joku asianajaja!! Hänelt kans googlaamal löytyy "asianajotoimisto" Ekpa Oy

      • Anonyymi

        Lahtelainen kunnallispoliitikko johtaa aseellista kapinaa Nigeriassa – määrännyt miljoonat ihmiset boikotoimaan vaaleja

        https://yle.fi/a/74-20018145


    • Anonyymi

      Kaikkien valheet paljastuu keskipäivää kohti matkalla.

    • Saahan sitä lakimieheksi kutsua itsenään kuka hyvänsä. Ei myöskään ole mitenkään rikollista antaa väärää tietoa omasta koulutuksestaan asiakkaalle, mikäli työsuoritus ei aiheuta asiakkaalle vahinkoa. Työtä hakiessa koulutuksesta valehteleminen voitaisiin katsoa petokseksi, varsinkin jos esittää väärennettyjä asiakirjoja valheidensa tueksi.

      Sen sijaan asianajaja on ainoastaan asianajajaliiton jäsen. Ja asianajajaliitosta voi kysellä harkitsemansa "asianajajan" jäsenyyttä.

    • Voisin vielä lisätä, että oikeudellista asiantuntemusta voi tapauskohtaisesti olla paljon enemmän kenellä tahansa, jolla ei ole oikeustieteellistä koulutusta. Jopa ketjussa mainitulla Ekpalla, ottamatta mitään kantaa hänen koulutukseen taikka sen puutteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      220
      5875
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5734
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4801
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      54
      4104
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4037
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      7
      2799
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      13
      2214
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1663
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1480
    Aihe