Löysin oman kirjoituksen vuodelta

2008_

Valitettavasti olen edelleen yksin, mikään ei ole muuttunut, paitsi, että olen nyt vanhempi.

Yksinäisyydestä...
21.1.2008 21:30
Mitä enemmän ikää tulee sitä harvemmaksi ystävät käyvät. En ole edes vielä kovin vanha vasta 39-vuotta, mutta näin siinä vain on käynyt.

Nuorempanahan ystäviä oli enemmän ja iän myötä monet asiat muuttuvat. Moni "tosi ystävä" osottautuukin aivan joksikin muuksi. Nuorenahan kaikki tuntuu kestävän ikuisuuden, kunnes alkaa vanheta ja huomaa elämän ja ihmis-suhteiden raadollisuuden sekä ihmisten pinnallisuuden. Onneksi on sentään vielä muutaman hyvä ystävä jäljellä. Mitään ihmeitä ei kannata elämästä kyllä odottaakkaan, ketään se ei kohtele silkkihansikkain ja se minkä luulet olevan totta vielä myöhemminkin muuttuukin aivan joksikin muuksi. Valitettavasti suurimmat pettymykset ovat elämässä tulleet naisilta, heidän kanssaan kun ei voi olla "vain kavereita", enkä jaksa pelata heidän kieroja pelejään. Toisaalta mieluimmin olen yksin, kuin elän onnettomassa parisuhteessta. Jokainen ihminen on loppujen lopuksi kuitenkin yksin tässä isossa ja usein niin kylmässä maailmassa, harva uskaltaa kohdata toisen sellaisena kuin hän todella on ja vielä harvempi hyväksyy toisen sellaisena kuin hän oikeasti on, valitettavasti.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trreyr

      kirjoitat tuossa "onneksi on vielä muutama hyvä ystävä jäljellä"

      ???

    • Keissa

      Olen saanut seurailla sivussa muutaman, erään sukulaisen ja tuttavan elämää, jotka ovat menettäneet sen tärkeimmän ja rakkaimman ihmissuhteen vuosikymmenien yhdessäolon jälkeen. Voi sitä surua, mitä leskeksi jääminen jättää. Ei kyllä käy kateeksi. Kun on oppinut elämään yksin ja kokee jopa olevansa onnellinen, niin ei moista vaihtoehtoa kyllä muuksi muuta. Ei ainakaan lesken surua tarvitse ikinä kokea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      99
      4900
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      240
      1989
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      83
      1620
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1180
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      332
      1146
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1100
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1057
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe