Kokemuksia lokkipeipoista?

Kaarlo-kanarialintu

Kertokaa kokemuksia lokkipeipoista, tulevatko toimeen esim. kanarianhempon kanssa? Onko niiden ääntely mukavamman kuuloísta kuin seeprapeippojen yksitoikkoinen laulu?

1

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      "Lokkipeippoa" eli valkoperämanikkia (Lonchura striata) ei ole itselläni ollut, mutta lähisukuisia suomumanikkeja (Lonchura punctulata) kyllä. Manikit ovat yleensäkin hyvin sosiaalisia, rauhallisia ja muiden lajien kanssa toimeentulevia loistopeippoja, siis varsin ihanteellisia lintuja peippoyhteisöihin. Meillä on peippohäkissä myös pari kanarialaista eikä ole ollut ongelmia. Jotkut kanarianhemppokoiraat voivat tosin olla ärhäköitä ja kiusata pienempiään, mutta se on yksilöstä kiinni. Ja luonnollisestikin häkin pitäisi olla iso aina eri lajeja yhdistettäessä, vähintään metrin levyinen tai suurempi.

      Manikit ovat yleensä vaatimattomia hoidokkeja, seeprapeippoihin verrattavia ja lisääntyvätkin usein helposti. Valkoperämanikeista on myös paljon eri ruskeansävyisiä värimuunnoksia, joskin viime aikoina tarjolla on näkynyt lähinnä tummanruskeaa normaalina tai valkokirjavana versiona.

      Laulutaidoilla manikkeja juuri ei ole pilattu, suomumanikkikoiras laulaa kyllä ihan sievää pikku liverrystä, mutta niin hiljaa että saa olla korva linnussa kiinni ennen kuin sitä juuri edes kuulee. Valkoperämanikilla ei taida ääni paljoa kummempi olla jos sukuaan tässä suhteessa edustavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe