ei edes 50% luvatusta

huono-huonompi

Elisan laajakaista, 10 Mbit/s
todellisuudessa vain 4,88 Mbit/s

Saanko laskutkin maksaa vain 50% sesti?
n. kuukausi sitten tehtiin parannustöitä. Tulos oli vain huonompaan suuntaan.
Espoo Siikajärvi

6

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palvelua

      Ihan sama Tampere valokuitu n. 50% luvatusta ja todella ilkeää hattuilua kun asiasta haluaisi keskustella. "Maksat kuitenkin yhtiövastikkeessa siitä et pääse mihinkään" ihanaa asiakaspalvelua.

    • Hei teille molemmille. Onko meidän kautta laajakaistojanne tarkistettu? Jos yhteys ei johdon kautta pääse yli 50% maksiminopeusta on yleensä silloin jokin vikatilanne päällä. Jos korjausyrityksistä huolimatta ei saada nopeutta nostettua on se irtisanomisperuste. Adsl yhteyksissä haasteita aiheuttaa jos on heikkolaatuiset/vanhat kuparilinjat. Suosittelen ottaman yhteyttä asiakaspalveluun puhelimitse 01019 0240 vikailmoitusta varten, tai sitten esim. meidän palstan kautta viestiä paikalla olevalle moderaattorille yhteystiedoilla. Saa asiaa etenemään näin.

      Miikka / Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    • ei-pelaa

      Meillä Elisa viihde ja huonot yhteydet. Eihän se kunnolla toimi tallenteiden katselu. Sopimus kausi kesken. Nyt elisalta tarjottiin langatonta viihdettä ja sanottiin että sen voi vaihtaa. 4G verkko 12-24 noputta antaa ja lataus 3xnopeampaa. Sano että vaihto käy. Nyt kuitenkaan vanhasta sopimuksesta ei haluta vaihtaa. Liian monta puljua elisalla kun kilpailevat keskenään. Tälläkin hetkellä laajakaista langallinen nurin. Vain skypelle riittää nopeus. Selaimet ei avaudu. Langaton pelaa moitteettomasti.

    • ei-pelaa

      Siss Elisan vanha laajakaista viihde, sieltä ei anneta vaihtaa langattomaan kesken kauden.
      Koko aamun yhteydet minimissä.
      9:35 alkoi toimia nykyisellä 6.8 nopeudella. Kesän aikana parannuksia tehty mutta vanha kaapeli ja yli 3km matkaa ei vain toimi.

    • tilausjärkeä_tilauksiin

      Itse käytän ratkaisuna 2Mbit/s yhteyttä. Yhteysnopeus kun ei tuota korkeammalle täällä maaseudulla enää riitä. Itse asiassa tuokin jää vajaaksi ja todelliseksi nopeudeksi tuleekin 1.7Mbit/s. Operaattorista riippumaton ilmiö, eli tullee kaikki siitä ainoasta pisteestä, mikä on tarjolla..

    • 24kklusittuviihde

      Itsellä oli vähän aikaa Saunalahden kaapelimodemi 10MB/s, sillä sai jopa 9,5 - 12 MBS

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      344
      4696
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      430
      2868
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2569
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      179
      2474
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      223
      2455
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      43
      1553
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      574
      1450
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      446
      1278
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      13
      1231
    10. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      41
      1023
    Aihe