Onko radio-cd soitin vanhanaikainen?

Päivitystä

Siis onko nuo stereosoittimet joissa radio cd vanhanaiakisia? Voisiko kaiken musiikin ja radiokanavat saada suoraan intrenetistä läppäriltä? Ja tarvitsisi vain kunnon äänentoiston eli kovaääniset? Tämä kysymyskin voi olla vanhanaikainen mutta nyt pitäs saada hyvällä äänentoistolla musiikkia ja kun kakki toimii internetissä, niin eikö myös musiiikin saa sieltä spotifysta tms?!?
Olisin kiitollinen jos joku osaa valottaa.

11

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wifihifi
    • linkittäjä-
    • radiosuomikuuntelija

      Siis ei todellakaan ole vanhanaikaisia ainakaan meille aikuisille fm-radio cd ja vahvistin kannettava monissa jopa usb liitin muistitikku siihen ja johan soi.Itse en tee mitään ulkomaiden kanavilla.

      • Äänenlaatu----

        Jos äänenlaatu on hyvä niin sehän pitäisi riittää ei se laatu muutu mitenkään "vanhanaikaiseksi"


    • Excrement.von.Kacken

      YEAH! Kakki toimii internetissä ja myös pyllyssäni. Molemmista sen saa ulos, Potty-Fie toimii kuin junan vessa. Kakkakkak kakkati kakkati kakkakkakkak! Ja päästä pieru päälle.

      • siitäseviiraa

        Helpottiko?


    • Rafaelindemoni

      Osta hyvä kotiteatterivahvistin, joissa on nykyään bluetooth vastaanotin. Ja noissa vahvareissa itsessään myös spotify ja nettiradio-ominaisuudet, mutta itse syötän spotifyn ja nettiradiot bluetoothilla puhelimesta.

      Ja jos on vanhempi vahvistin eikä ole sisäistä bluetooth vastaanotinta niin osta vastaanotin jonka kytket piuhalla vahvistimeen. Kyseessä on noin tulitikkuaskin kokoinen pieni palikka. Siinäkin kannattaa ostaa laadukas, jotta kantavuus on riittävä, kuten Harman kardon, joka sekin maksaa vain vajaat 60€.

      https://www.hifistudio.fi/fi/tuotteet/tv-video/blu-ray/harman-kardon-bta-10-blutooth-laite/82925031467

      • cd_liian_modernia--

        Pysyttelen vain hyväksi ja varmaksi koetussa c-kasetti teknologiassa


      • Ei_ykkösiä_ja_nollia
        cd_liian_modernia-- kirjoitti:

        Pysyttelen vain hyväksi ja varmaksi koetussa c-kasetti teknologiassa

        "Sieltä on voinut jäädä jotakin musiikkia pois ykkösten ja nollien seasta"


    • Prokuristi

      Jos tyytyy siihen mitä internetistä tulee, sekä tavaraan että laatuun, niin toki kaiken saa pyörimään läppäreitse. Sitten jos pitäisikin saada se CD kuulumaan, eikä läppärissä ole edes CD-asemaa, niin…

      CD-levyn kuolema on vahvasti liioiteltua. Sitäpaitti netistä tuleva äänenlaatu ei ihan kestä vertailua edes CD:n kanssa, jos sellainen asia vaivaa.

    • kaikkitoimii

      Kyllä internetistäkin saa hyvä laatuista musiikkia jos vain viitsii siitä hieman maksaa.
      Onhan se radio/cd vanhanaikainen mutta ei se siitä huonompaa vaihtoehtoa tee.

      Itsellä kotiteatteri vahvistin jossa antenni fm-kanavia varten. Ja tietokone kiinni vahvistimessa spdif-johdolla, josta saan spotifyn ja nettiradiot,youtuben... kuulumaan omista teho kaiuttimista. Pitäisi ostaa uusi vahvari jossa olisi bluetooth/spotify, mutta vielä en ole raaskinut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1637
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1592
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1158
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      961
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      934
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe