Cimrad plotteri

Helphelpjelp

Missä vika kun en saa plotterin karttaa menosuunta ylhäällä?

Vaihtoehtoja plotterissa on nort up, course up nav up. Mikä on oikein?

Eikä mikään näistä asetuksista muuta näkymää oikeaksi. Kartan kurssi lukema on oikea tai siis sama kuin veneen kompassissa. Voiko kartta lukea pilotin kompassia jota en ole säätänyt kaliroinut? Mistäköhän plotterin komåassilukema tulee? Satelliitistako?

4

79

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfjasdöklfaklfj

      Course up on oikea.

    • howtousechartplotter

      Kokeilepa näppäillä karttaplotterisi merkki youtuben hakuun! Luulisi sieltä löytyvän laitteen esittelyvideoita. "Cimrad" oli varmaankin painovirhe, ehkä piti olla Simrad?

    • "Missä vika kun en saa plotterin karttaa menosuunta ylhäällä?

      Vaihtoehtoja plotterissa on nort up, course up nav up. Mikä on oikein?

      Eikä mikään näistä asetuksista muuta näkymää oikeaksi. Kartan kurssi lukema on oikea tai siis sama kuin veneen kompassissa. Voiko kartta lukea pilotin kompassia jota en ole säätänyt kaliroinut? Mistäköhän plotterin komåassilukema tulee? Satelliitistako?"
      Course up = menosuunta ylhäällä.
      Kuitenkin on huomioitava että jotkut plotterit ei korttia ennen kuin sinulla on Course Over Ground. COG saat vasta kuin etenet johonkin suuntaan niin että plotteri laskee suunnan GPS:stä. Se että sinun fluxgate-kompassi antaa kurssin ei siis välttämättä. Yleenssä voit asettaa myös COG-viiva (erivärinen) näyttöön.
      Kompassisuunta tulee nimenomaan Fluxgate-anturista joka yleenssä asenetaan johonkin vaatekaappiin. Vaatekaapissa ei saa olla metallisia vaateripustimia eikä vaateita jossa metallisia vetoketjuja.
      Sateliitista ei tule kompassisuunta. Vasta kun vene etenee tulee Course Over Ground = suunta pohjan yli. Se on sinun todellinen suunta. Kompassisuunta (vaikka hyvin kalibroitu) voi olla eri sillä sortuma ja virrat muuttavat COG:in.
      Samalla laite laskee Speed Over Ground = SOG. Se saattaa poiketa lokin mittaamasta arvosta myös virtauksen ja sortuman takia.

    • LUitkoJoKäyttiksen

      Cimradilla on omalla kotisivulla kaikkien laitteiden käyttöohjeet.
      Oman ja kanssaneveilijöiden turvallisuuden takia kannattaa tutustua niihin.
      Jostain syystä Cimradi sivut löytyvät paremmin Simradin nimellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      139
      916
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      795
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      98
      748
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      60
      725
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      591
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      583
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      43
      494
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      489
    9. 42
      479
    10. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      7
      438
    Aihe