Isä neuvolassa

Maumau296

Olen pohtinut olisiko hyvä, että lapsen isä kävisi neuvolassa kanssani, jotta odotus tuntuisi enemmän yhteiseltä. Miehelläni ei ole mitään estettä töiden puolesta, hän voisi aikatauluttaa ne helposti niin että pääsisi edes kerran mukaan. Mutta hän silti vetoaa muihin velvollisuuksiinsa vaikka tietää että minulla on hiljattain tullut hieman paha mieli siitä että hän ei koskaan pääse paikalle kuuntelemaan kanssani esimerkiksi lapsen sydänääniä. Emme asu vielä virallisesti yhdessä koska mieheni on omaishoitajana äidilleen. Olen paljon auttamassa kotitöissä, kirjaimellisesti välillä tuntuu etten asu omassa kodissani enää ollenkaan. Vaikka neuvola on suht mitätön juttu niin silti on alkanut vaivaamaan se, että kun kerran kuussa pyytäisin mieheltäni läsnäoloa, niin sitä on vaikeaa saada. Hän on ollut mukana vain kerran, alkuraskaudessa kun mietimme vielä aborttia ja hän kannatti enemmän sen tekemistä. Oli siis käynnillä tuolloin mukana.
Nykyisin hän on ihan mukana ajatuksessa perheenlisäyksestä, mutta ehkä tämä raskausaika pistää nupin sekaisin itsellä ja sitä toivoo huomiota ja läheisyyttä aivan eri volyymilla.
Enää kahdeksan viikkoa jäljellä laskettuun aikaan joten harvaan alkaa käydä neuvolakäynnit. Lisäksi olen alkanut tämän takia pelätä että synnytyksenkin kohdalle "tulee jotain muuta" tärkeämpää. En vain voi käsittää, luulisi että oma lapsi olisi kaikista tärkeintä mitä kuvitella voi.

3

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustelkaavakavasti

      En halua pelotella. Mutta jos isä ei ole vielä tähän mennessä mahan kasvaessa herännyt yhtään valmistautumaan perhe-elämään/ tulossa olevaan isoon elämänmuutokseen, niin ei ehkä koskaan sitä tee. Toki isät yleensä tulee vähän viiveellä hommaan mukaan kun eivät voi olla raskaana. :) Itse tuskailin raskausajan ja vauvavuoden ja yritin kaikin keinoin saada isän mukaan - turhaan :( yh olen nyt. Neuvolakäynneistä, turvakaukalosta/vauvan kylpyammeesta ym. pakollisista hankinnoista alkaen piti hoitaa yksin..

    • loll

      minun mies on ollut tulossa synnytykseen ja ekaan neuvolaan, jo ennen kuin raskautta olikaan, on suunniteltu :)
      muuten lasta kannta tyehdäkään...vasta rv 8 3 ja jo päätä painaa vatsan päälle jos vaikka kuulisi jotain..hupsu...
      eli on täysillä mukana alusta asti ja kysyi päivittäin joko olet raskaana ^^'

      heikossa hapessa on tuo teidän suhde..ja vauvan hankinta...kuulostaa ihan laastari vauvalta sinun puolestasi...ei hyvä.

    • äidiksi-tammikuussa

      No eihän kaikki miehet ole semmoisisa, että ne haluais tulla meidän mukaan neuvolakäynneille, vaikka vauvaa ja isäksi tulemista odottavatkin. Ei munkaan mies suostunut tulemaan kanssani neuvolaan, ainoastaan toiseen ultraan tuli mukaan, kun ekassa ultrassa oli hänellä työ este.
      Mun mies sanoi, että tuntisi olonsa siellä vain lähinnä kiusaantuneeksi, kun ne asiathan siellä kuitenkin pyörii vain lähinnä meidän äideiksi tulevien näisten ympärillä.
      Muutenkin vanhemmaksi ja isäksi tuleminen kait khahmottuu miehelle hitaammin. Kyllähän meilläkin mies silitteli mun vauvamasua ja joskus juttelikin sille, mutta vasta silloin se isyys taisi sille oikein konkretisoitua, kun vauva syntyi ja nyt on kyllä kaikessa vauvanhoidossa mukana ja auttaa hoidossa, mitä töissäkäyniltään voi.
      Miehet nyt vaan on miehiä ja ne ajattelee, sisäistää ja tuntee asioita omalla tavallaan ja sen olen kyllä ainakin omasta miehestäni huomannut, että se heidän tapansa poikkeaa paljon siitä, miten me naiset asioita koemme ja ajattelemme. Etenkin näissä raskauteen ja lapsensyntymään liittyvissä asioissa. Hyvää loppuraskautta.:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      591
      2040
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      100
      1016
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      967
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      826
    5. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      817
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      553
    Aihe