tyytymättömiä

Tervehdys.lueskelin ultimaten ja vagarenan skodaa käsitteleleviä sivuja.Melkoisesti oli käsitelty skodan meluisuutta mallista riippumatta.Osa on purkanut ja eristellyt itse.osa on taas käyttänyt äänieristettävänä.monelle oli tullut aikaa myöten yllätyksenä miten rasitavaa tuo melu on pidemmän päälle.Etenkin uuden octavian moni on todennut meluisaksi.jopa 2ocua enemmän.Kannattaa harkita tarkkaan mihin rahansa laittaa.öljyn kulutuksen ja riskialttiit kalliit viat kun ynnää päälle niin eipä ole järkeä skodaa ostaa.Etenkään käytettynä.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Onhan noista melutoosista ollut juttua täälläkin kuvien kera.samoin vesivuodoista löytyy pätkää yuotubestakin.

Äänestä

Vastasit sitten itse itsellesi. (Pisteen ja pilkun jälkeen tulee välilyönti. Lause alkaa isolla kirjaimella jne.)

Äänestä
  • Jep. Jos vastailee omiin postauksiinsa niin kannattaisi käyttää erilaisia kirjoitusvirheitä eri persoonia esittäessään.
    Nyt tuo näyttää pelkästään nololta.

    Äänestä

Jullinjuntti on selvästikin yrittänyt opiskella kirjallista ilmaisua. Buahahahaa.

Äänestä

Vw paikkaa tappioitaan skodistien kustannuksella.laatuunsa nähden ylihintaisten skeidojen myynti kate on 4 kertainen verrattuna audiin ja vokkeloon.skodan halvalla tehdyt sisustus materiaalit heikko äänieristys ja kauttaaltaan heikko laatu on syy siihen.

Äänestä
  • Onko ne koelaudan rämisevät osat juuri sitä kierrätettyä ämpäri & saavimuovia ?

    Äänestä

  • Oletko ajatellut opiskella kirjallista ilmaisua?

    Äänestä

Nää rääpäleet taitaa olla aivan pihalla.vainoharhaisia yksinäisiä häpeissään olevia julleja ... .........

Äänestä
  • Nouse ylös, katso peiliin. Se on siinä! Hirviö, jonka olet itse luonut.

    Äänestä

Jos on laittanut viimeiset rahansa 15 vuotta vanhaan ja 500000km ajettuun Volkswagen Groupin autoon jos siitä jokin vika löytyy ottaahan se pattiin.

Äänestä

Ultimaten sivuja ei ole ollut enää moneen vuoteen. Ehkä trolli on matkustanut aikakoneella menneisyyteen?

Äänestä

Lienee käynyt vanhanaikaisen itäritsan pomppivalla laverilla.

Äänestä

Oletko ajatellut vihdoin opiskella kirjallista lmaisua?

Äänestä

Olipas sinulla "luotettavat" tietolähteet. Uskot varmaan kaiken tälläkin palstalla kirjoitetut jutut. Mitens Joulupukki ja Hammaskeiju?

Äänestä

Käytetty moottori risan tilalle

Veljekset Laakkosen merkkihuollossa ei käyty lävitse kuittia tai mitä autolle oli tehty. Sen vuoksi kävin vasta kotona kuitin lävitse. Hämmästelin mitä V-O moottori 1.8 BZB tarkoittaa. Selvitin, niin V-O lyhenne tulee sanasta vaihto-osa eli Skodaani oli vaihdettu vanha käytetty moottori, jonka veroton hinta näyttäisi olevan 4607,42 euroa! Olisi ollut mukava jos Veljekset Laakkosen huoltoneuvoja olisi muistanut mainita, ettei autoon laitetttu uutta moottoria.

Skodani hajonnut moottori taas lähti suoraan tehtaalle ilman mitään ilmoituksia. Siellä se kuulemma kierrätetään tai kunnostetaan uudeksi moottoriksi. Tämän siis jouduin selvittämään jälkikäteen. Kuulostaa hyvältä bisnekseltä! Itselleni vaihto-osa moottorista jäi maksettavaa 1713,96 euroa. Eli Skoda saa 1382,23 euroa (verot huomioitu) ja samalla he saavat rikkoutuneen moottorin jonka voi kunnostamisen jälkeen taas myydä eteenpäin. Minun osuus korjauskustannuksista laski 237 euroa kun hyväksyin Veljekset Laakkosen tarjoaman sovintorahan.

Äänestä
  • Jaaha, näköjään normi juttu että bilikkaan vaihdetaan vanha käytetty vaihtomoottori. Taidankin kiertää näin toimivat merkit entistä kauempaa.

    Äänestä

  • Ohajuasvaihde on tehokkain bisnes.
    Merkkiliikkeessä asennuksineen 2000e

    Alvadilta tilaten 700e.
    Elämä on valintoja..

    Äänestä

  • Jaahas, Osssssi se täällä taas kierrättää näitä vuosia vanhoja samoja tarinoita. Oletko kirjoittanut itse omastapäästäsi tuon alunperinkin?

    Äänestä

Et muistanut mainita, että teksti on kopioitu (ilman lupaa) täältä:
http://skoda-octavia.fi/vaihtomoottori.html
Sivut on jonkun yksityisen soikhiopään laittamia, joten kirjoitusten todenperäisyys on myös kyseenalaista.

Äänestä

tylsä halppis melutoosa, vikaantuva popkornkattila

Äänestä

Kommentoi aloitusta


linkkejälöytyy kirjoitti:

Tervehdys.lueskelin ultimaten ja vagarenan skodaa käsitteleleviä sivuja.Melkoisesti oli käsitelty skodan meluisuutta mallista riippumatta.Osa on purkanut ja eristellyt itse.osa on taas käyttänyt äänieristettävänä.monelle oli tullut aikaa myöten yllätyksenä miten rasitavaa tuo melu on pidemmän päälle.Etenkin uuden octavian moni on todennut meluisaksi.jopa 2ocua enemmän.Kannattaa harkita tarkkaan mihin rahansa laittaa.öljyn kulutuksen ja riskialttiit kalliit viat kun ynnää päälle niin eipä ole järkeä skodaa ostaa.Etenkään käytettynä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu