Ikkuna-asentajan palkka ja työ?

ikkuna-asentajaksi

Terve!

Haluaisin tietää kuinka vaikeaa ikkuna-asentajan työ on ja kuinka nopeasti siihen oppii.. Monta vuotta kokemusta rakennusalalta ja oma toiminimi pystyssä. Jonkin verran olen sisätöitä tehnyt (puulattiat, laminaatin asennus, laatoitusta, panelointia). Miten toiminimellä tuo ikkuna-asennus, ilmeisesti urakkapalkka? Paljonko per ikkuna ja onko hommia riittävästi? Ainakin avoimet työpaikat -palvelussa paikkoja on auki runsaasti. Myös kaikenlaiset sisäkirvestyöt siinä ohessa kiinnostavat. Omat akulliset hyvät sähkötyökalut löytyvät.

Jos olet kirvesmies tai ikkuna-asentaja ja kaipaat apuria ja oppipoikaa, joka haluaa kehittyä niin ota yhteyttä.

Pääsen hommiin vaikka heti!

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

[email protected]

4

3875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kekkekekelele

      Pari vuotta tullut pyörittyä ikkuna- ja oviasennusten parissa pienehkössä firmassa työntekijänä ja omasta mielestäni itse asennushomma on tosi helppoa yleensä.

      Eniten pistää ketuttamaan vanhat betoni-/kivitalot joissa ei ole puuta monesti ympärillä ja pitää varoa ettei riko mitään purkaessa. Ja se että monesti ikkunat ovat jossain vaikeassa paikassa. Taloyhtiöissä tulee aina vastaan pakollinen valittaja/dementikko/känni asukkaita.

      Ulkopuolethan sitä pitää myös sitten pellittää ja/tai tehdä puusta. Sekin yleensä tosi helppoa ja oppii päivässä jos joku neuvoo oikean tyylin. Monesti vaan tarvii tikkaita/telineitä/nosturia siinäkin hommassa joka antaa hommalle oman lisämausteensa. Tai voi tehdä myös sisäkautta mikä myös ketuttaa pitemmän päälle.

      Palkka varmaan riippuu
      -neuvottelutaidoista
      -osaako tehdä kaikki työvaiheet itsenäisesti vai tekeekö vain avustavia kanto/purku jne. hommia.
      -missä päin suomea asuu
      -minkä kokoinen firma

      • ikkuna-asentajaksi

        Kiitos vastauksesta!

        Osaatko laittaa mitään palkkatietoja paljonko saa tunnissa ja urakalla? En siis vielä osaa asentaa, mutta äkkiähän sen ilmeisesti oppii.

        Paljon on ikkuna-asentajille ja asennustiimeille paikkoja auki. Onko isommilla firmoilla isot palkat vai toisinpäin?

        Onko tuntihommista esim. 25 eur alv0 lähellä?


    • Isuggi73

      Lämpö lux 150e\aukko kokonaan valmis (Sisäpuolen listat, eristys, pellit tai vuorilaudat. Tiivillä vissiin 120e \aukko. 2Reipasta jy fyysistä miestä pystyy tekee päivässä kohteesta hyvin paljon riippuen täysin valmiiksi saneerauskohteissa 3- 8 ikkunaa\päivä. T. Alalla 12v

    • Pekkaaaa

      Sama firma eri palkka?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      139
      6639
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5719
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4881
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4480
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3882
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3051
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2956
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2392
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      35
      2248
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2187
    Aihe