Edulliset primet Sony A6000:lle

no_noise

Moi

Kamera kuume. Kolmen linssin kitti mielessä. Jos ns. normaali olisi Sonyn 35/1.8, niin mikä laajakulma ja potretti -tele?
Edullinen ja riittävän laadukas. Ei alle 2.8 valovoimalla.

8

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lelumainen

      Jos haluat muovisen rimpulan A6000-runkoosi, niin siitä vaan.

    • jake888

      Laajakulmapäässä edullisin Sigma 19mm F2,8 ja vähän kalliimmat Sony pannukakut 16mm f2.8 ja 20mm f2,8. Tuota 16mm SEL16F28 lasia saa esim eBay:stä käytettynä tosi edullisesti. Kuvanlaadullisesti Sigma lienee paras, 20mm seuraava ja 16mm huonoin. Itsellä toi 20mm ja ole tykännyt kompaktista koosta ja kuvanlaatu on minulle riittävä. Paketti on sen kanssa vielä kompaktimpi ja kevyempi kuin 16-50mm kittizoomilla.

      Potrettikuvaukseen edulliset vaihtoehdot Sigman 60mm f2.8 ja Sonyn 50mm f1.8. Sony kalliimpi, mutta parempi valovoima ja kuvanvakaaja tuovat lisäarvoa hinnalle. Itsellä tuohon käyttöön adapterilla vanha manuaalitarkenteinen Minolta MD 50mm f1.4.

      • no_noise

        Kiitos asiallisesta vastauksesta


    • Sonisti

      - Sony E 20/2.8
      - Sony E 35/1.8 OSS
      - Sony E 50/1.8 OSS

    • primet

      Laajakulmaksi Samyang 16 mm
      Teleobjetiiviksi Samyang 135 mm jos osaat tarkentaa

      • NEXIST

        En kyllä laittaisi tuota Samyangin 16 mm A6000 nokalle. Sehän painaa melkein 2X verrattuna Sonyn painoon, paketista tulee hurjan etupainoinen. Mulla on Sigman 19 kiinni NEXissä juuri sen pienen koon ja keveyden sekä kuvanlaadun takia.


    • epäkurantti_näkemys

      Normaaliobjektiivin polttoväli = filmin/kennon lävistäjä. Tässä tapauksessa normaaliobjektiivi olisi 28-29 mm polttovälillä. No, Sony/Zeiss 24/1,8 osuu aika liki ja on valovoimainen.

      50 millisen suosiohan johtuu siitä, että se on kautta aikain ollut helpois = halvin valmistaa kinorunkoon tästä on myös helppo valmistaa kohtuullisen valovoimainenkin versio. Eli tämä on silloin joskus ollut se yleisin "runkotulppa/kittiobjektiivi" ja kun sellainen on käsiin saatu, niin sehän on sitten ollut maailma paras ja täydellisin valinta ihan kaikkeen kuvaukseen. Vaikka tosiasiassa kyseessä on "ultralyhyt tele". Liian lyhyt muotokuvaukseen yms. liian pitkä sisätiloissa.

      24 mm pariksi pitäisi kyllä löytää sitten joku selvästi laajakulmaisempi kuin Sigman 19 - muutoin osuu kuvakulmat turhan liki toisiaan. Ehkä jopa Samyang 8 mm kalansilmä - objektiivi joka vetää väkisin suupielet kieroon (ja yleensä ylöspäin ;-) Huom. kalansilmän kanssa manuaalitarkennus ei haittaa menoa pätkääkään.

      Telepäähän mitävaan 70-200 väliltä, omista mieltymyksistä riippuen.

      • epäkurantti_näkemys

        Hidas sytytys... teleksi, tietenkin, joku makro-objektiivi = kaksi kärpästä yhdellä iskulla!

        Omaan kouraan osui taannoin Tamron 60/2. Halvalla lähti, joten ei voi hirveästi valittaa.. mutta maroilussa voisi kyllä vähän pidempi polttoväli (90 mm?) olla eduksi. Lisäksi tarkennus on toooosi hidas, mikä lie makroissa yleinen vaiva.

        Alle 100 mm polttoväleillä vakaajan puute ei vielä ole iso vaiva. 300 mm polttovälit sitten eri juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe