Kiinasentterin Jiazhu Wang vaatii 4,4 milj.euroa

http://yle.fi/uutiset/entinen_johtaja_vaatii_valtiolta_miljoonakorvauksia__china_center_kuihtui_viranomaisten_nayttavan_iskun_jalkeen/7970388

Entinen johtaja vaatii valtiolta miljoonakorvauksia – China Center kuihtui viranomaisten näyttävän iskun jälkeen

Jiazhu Wang vaatii valtiolta 4,4 miljoonan euron vahingonkorvauksia. Perusteena on menetetyt investoinnit ja liiketoiminnan alasajaminen viranomaisten toimesta. Wang on aiemmin kertonut investoineensa China Centeriin noin kuusi miljoonaa euroa.




Saattaa olla, että poliisi joutuu nyt pettymään huolella... jännä ettei ainuttakaan kauppaista bustattu edes kuitittomasta kaupasta. Luulis poliisin huolellisemmin varustautuvan tämän kaltaiseen toimintaan. Saivat saatana poliisitkin kynsilleen, kun laissa on kunnon kaupunginjohtajan kokoinen porsaanreikä.

12

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Killeriä

      Onko Aimo Ahti ja Sirkku Seila kehottaneet nostamaan kanteen? Vanhalla porukalla varmaan funtsattu.

    • op4

      Olematon toiminta kuihtuu ? Mutta voihan niille kauppiaille kahvit tarjota ja pari hunttia
      Ratsia oli tavanomainen. Eli porukkaa tilanteen mukaan. Monet huumetouhut on samaa sarjaa. Eli mahdolliset syylliset pitää eristää kumppaneistaan tutkinnan ajaksi.

    • hego

      Maksuun menee. Kyllä luikurijuristit on homman räknännyt. Ensin kevyt matsi ja hovioikeuden kautta ylenpään.

    • jää-saamatta

      Valtio ei ole koskaan MAKSANUT miljoonakorvauksia. Kymppitonneja voi tulla.

    • KohtaKuullaan

      Outoahan tuo koko juttu oli, massiiviset ratsiat joita Kosari mainosti. Oli sivu tolkulla jos jonkinlaista tarinaa ja Kouvokan Sanomien kanta tuli kyllä hyvin selville. Joku eläkkeelle jäänyt toimittaja sanoi että tuo oli oman uran tähtihetki ja silloin painettiin ja into oli huipussaan. Äkkiä kuitenkin kaikki lopahti, jopa esitutkinta jätettiin kesken.

      No muutamalta kiinalaiselta meni siinä mahdollisuus tulevaisuuteen ja perheensä elättämiseen mutta onhan noita kiinalaisia. Joku väitti että tuo kaikki johtui Kouvolan Kokoomuksen sisäisistä riidoista ja vallan jaosta, kuten siihen liittyvistä turhista ilmiannoista. Lopultahan siis pelkkä esitutkinta jätettiin kesken ja oikeita epäilyjä ei ollut ollenkaan.

      Johtui sitten mistä johtui mutta onkohan tällä typerällä Ratamokeskus hankeella mitään yhteyksiä kyseisiin porukoihin. Uskoisin että aina puolueeton paikallislehti tutkii jo asiaa ja pian siitä uutisoi samalla innolla kun China Centeristä.

    • China

      Onko kaveri lopullisesti seonnut tai suomalaiset yhteistyökumppanit Aimo Ahti, Sirkku Seila ja Kari Taskinen haluavat päästä osingoille. Ei tule onnistumaan. Viisumihakemusten tehtailu oli sitä luokkaa, että se viittaa kiinalaiseen teollisuus- ja sotilasvakoiluun. China Centerin kauppiaat harjoittivat verotonta kauppaa, jossa kirjanpitoa ei harrastettu. Miten vanhan Kouvolan kaupungin virkamiehet tukivat tällaista rikollista toimintaa? Taisi olla maan ja kaupungin tapa.

      • Mallia_Kouvola

        "China Centerin kauppiaat harjoittivat verotonta kauppaa, jossa kirjanpitoa ei harrastettu"

        Eivät tainneet harjoittaa. Rajavartiolaitos ja poliisi tekivät niin massiivisen tutkinan josta kukaan vilppiä tehnyt ei olisi selvinnyt. Esitutkintakin jätettiin kesken kun yksikertaisesti ei löytynyt mitään millä olisi voitu aloittaa varsinainen tutkinta.

        Kouvolan Sanomat kyllä hehkutti asiasta kansalaisille ja jätti etusivun mainoksetkin myymättä hurmiossaan tiedottaa suuresta rikollisjengin kiinni jäämisestä. Nyt kun kyseessä on paljon suuremmat summat tuossa ratamo kuppauksessa niin toivottavasti lehti paneutuu asiaan samalla tavalla, ei taida vaan toimittajien rohkeus tässä riittää. Saattaisi olla äkkiä entinen toimittaja.


    • lii-tuu

      Joo ei noin hataralla huhu- ja kuulopuheilla lähdetä tuollaiseen toimenpiteeseen.
      Täysin tuulesta temmattu ja perätön tutkinta.
      Eikäs se ole se syyttömyysolettama voimassa? Syytön kunnes toisin todistetaan.
      Aivan oikein että hakee korvauksia valtiolta. Ei kai se nyt ole mikään laillistettu mafialiivijengi, joka saa oikeuden mennä tempomaan kaikki koppiin ja verottaja vie kirjanpidon.
      Tutkinta vaan lopetettiin lyhyeen: ei näyttöä mistään rikollisesta toiminnasta.

      Tietysti saa ja pitää hakea korvauksia. Ja valtio maksaa huonosta viranomaistoiminnasta kalliit lunnaat.

    • Inkkari50

      Valita asiasta Euroopan komissioon tai johonkin oikeusinstituutioon Suomen toiminnasta, koska liiketoimintaasi lakkautettiin virheellisin perustein!!!!

    • aakooo47

      "Valtio ei ole koskaan MAKSANUT miljoonakorvauksia. Kymppitonneja voi tulla."

      maksaa valtio kun saa vastaansa oikean opettajan.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1415
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1389
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1235
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      960
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      927
    Aihe