Pihalaatoituksen tekoa

Elikkä pihaan pitäisi tehdä laatoitus kulkuväylille, sekä kävelyväylille että autoparkille .

Ajattelin tehdä sen ihan vaan noilla 30x30 - 50x50 laatoilla. Väylät on siinä kunnossa että nyt ovat murskepinnalla ja noin 10 cm on jätetty varaa "nostaa". Eli tuohon pitäisi nyt laittaa "asennushiekka" laatat.

Mitä kannattaa käyttää asennushiekkana? Näitä on ehdotettu: kivituhkaa, soraa, sepeliä (ihan hiekoitussepeli tai sellaista jossa 0ainesta matkassa) ja hiekkaa.

Kokemuksia? Neuvoja?
7107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Alle kivituhkaa 150 mm. Tasaan täryllä. Harjaan saumahiekan asennuksen jälkeen.

Kokemuksen mukaan kestää hyvin, mikäli reunoissa on joko reunakivi tai -lauta. Routavarioita ja juurin ylös painamia "kiviä" on pakko korjata silloin tällöin muutaman vuoden välein.

Jos laatoituksen on kestettävä henkilöauton paino, niin laatan paksuus on 80 mm. Joidenkin mielestä 50 mm saattaa riittää. Voi olla, mutta silloin kyseessä on mopoauton parkkipaikka.

Äänestä
  • Kivituhka on parasta ja kyllä se 60 mm kivikin henkilöauton alla hyvin kestää. "Oikeista" pihakivistä saa kyllä mukavamman näköisen lopputuloksen kuin betonilaatoista.

    Äänestä

  • 50 mm kun on kivituhkaa laatan alla niin se kyllä kestää auton painon. Varsinkin, jos pohja on mursketta. Pohja on silloin todella hyvä. Töissä ei ole tullut kuin puolet siitä, eli pari senttiä suunnilleen. Kunhan on saatu tasaiseksi.

    Äänestä

Elikkä, elikkä elikkä , elikkä!

Äänestä
  • Elikkä mistä saadaan kivituhkaa?

    Äänestä

  • tuhkamunasta joka ensin kittaa sitten laatottaa ja lopuksi levyttää!!!!!!!!!

    Äänestä

Kivituhkaahan sinne yleensä laitetaan. Se on helppo tasata ja jyräämällä siitä saa todella kantavan. Ja kastelu ennen jyräystä jos on kuivaa tavaraa. Täydellinen pohja takaa täydellisen lopputuloksen. Eli valmis laatoitus on yhtä hyvä kun pohja. Eli aikaa ja kärsivällisyyttä pohjan tekoon. Kaatojakin pitää hiukan miettiä jos on isoja aloja. Ei nyt ainakaan kuppia kannata tehdä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pihalaatoituksenalle kirjoitti:

Elikkä pihaan pitäisi tehdä laatoitus kulkuväylille, sekä kävelyväylille että autoparkille .

Ajattelin tehdä sen ihan vaan noilla 30x30 - 50x50 laatoilla. Väylät on siinä kunnossa että nyt ovat murskepinnalla ja noin 10 cm on jätetty varaa "nostaa". Eli tuohon pitäisi nyt laittaa "asennushiekka" laatat.

Mitä kannattaa käyttää asennushiekkana? Näitä on ehdotettu: kivituhkaa, soraa, sepeliä (ihan hiekoitussepeli tai sellaista jossa 0ainesta matkassa) ja hiekkaa.

Kokemuksia? Neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu