Viihtyisikö 1 kultakala n.75 litraisessa akvaariossa partis kaverinaan?
Haluaisin edes yhden kun ovat niin suloisia...:)
mitä kasveja kannattaisi ostaa?
mikä on lämpötila ja vesiarvot?
Kertokaa minulle kaikki mahdollinen!
Haluaisin luoda kultsulle mahdollisimman hyvän elinympäristön.....;)
Haluaisin edes yhden kun ovat niin suloisia...:)
mitä kasveja kannattaisi ostaa?
mikä on lämpötila ja vesiarvot?
Kertokaa minulle kaikki mahdollinen!
Haluaisin luoda kultsulle mahdollisimman hyvän elinympäristön.....;)
Vastaukset 3
Vanhimmat
, Mutta älä missään nimessä pistä kultakalaa 75 litraiseen akvaarioon. Se vaatii vähintään 150 litraisen (oma arvio) koska kasvaa melko isoksi ja liikkuu paljon. Pieneen akvaarioon kultakalan pistäminen on melkoista kidutusta... Ps. Kun luot hyviä oloja kultakalalle niin ota huomioon että se on viileän veden kala, toisin kuin useimmat muut akvaariokalat. Ja kultakaloille on omat ruoat!!!!
Kultiksia, edes yhtä, ei voi valitettavasti pitää noin pienessä akvassa. Tollanen 150 litraa olisi milestäni ehdoton minimi. Kultakalatkin viihtyvät tietenkin parhaiten lajitoverien seurassa, sopiva jengi olisi noin 4 tai 5 yksilöä. Tälläinen poppoo sitten tarvitseekin jo 200-300 litran akvaarion.
Kultis pitää vähän viileämmästä vedestä kuin trooppiset kalat yleensä, eli esim. noin 20-22 astetta olisi hyvä. Veden ei tarvitse olla kovaa, ja pH voisi olla neutraalin tuntumassa.Kultikset tarvitsevat akvaarioon hyvän suodatuksen, koska ne voivat kaivella pohjaa, kakkivatkin aika paljon, ja lisäksi ne tarvitsevat tehokkaan veden hapetuksen.
Kultiksille on olemassa omat sapuskansa. Kultisten ruokinnassa tärkeää on motto: " Usein, mutta vähän kerrallaan".
Kultiksista on juttua mm. uudessa Markku Varjon kirjoittamassa "Akvaario-oppaassa". Löydät sen kirjakaupasta tai kirjastosta.
Kultakalat nyrkkisäännön mukaan tarvitsevat
1 kpl vähintään 100 litraisen
2 vähintään 150 litrainen.
Yksinäinen kultakala ei ole kiva.. ei katsella eikä kultiksella ole kivaa.
Itseltäni kuoli kultisuros syksyllä ja rouva jäi kovin surulliseksi. Olin ihan varma, että kuolee suruun.. makaili vaan altaan pohjalla flekmaattisena. Kun ostin kaverin.. voi sitä iloa minkä tämä kultikseni koki.
Nyt muutaman kuukauden kuluttua ovat kuin paita ja peppu joka paikassa yhdessä.
Kultikset ovat todella "sotkijoita" eli vesiolot pitää olla kunnossa muita kaloja ajatellen.
Kultikset ovat kuin aina olisivat kuolemassa nälkään siinä paikassa ja kaikki kasvit maistuvat.
Siksi kasvien suhteen kannattaakin tehdä järkeviä ratkaisuja (mielellään "pahalta maistuvia"). Kultis nimittäin ei usko, että kasvi maistuu pahalta.. sitä pitää käydä näykkäämässä vähintään kerran päivässä.. jos se olisi muuttunut sillä välin syötäväksi.
Oletko harkinnut hankkivat hieman isomman akvaarion? Silloin voisit iloita kultiksien seurasta. Käytettyjä, hyväkuntoisia yli 100 litraisia on tarjolla melkoisesti.
(Ilmoitustaulut!)
Tuo 75 litraisesi toimisi mahtavasti karanteenialtaana tai kasvien kasvatusaltaana.
Mietihän asiaa.
Kultikset nimittäin ovat todella hankkimisen arvoisia (en suosittele kyllä ekoiksi akvakaloiksi). Seurallisia (oppivat tuntemaan hyvin pian sinut) ja veikeitä kavereita.
Kultis kasvaa oikean kokoisessa altaassa nopeasti kämmenenkin kokoiseksi ja sen voi kesäksi siirtää ulkoaltaaseenkin.