Silmälasien linssimateriaalit

Puolisokea

Miksi lasit likaantuu helposti? Ostin "halvalla tunnetusta silmälasien halpaliikkeestä lasit. Koska minulla on kehno näkö alaosissa 7,5 ja ylä osissä 5,5 niin ne on vaikea tietenkin toteuttaa. Ensin tuli Unkarissa hieotut linssit lähes puolen sentin paksuiset jolloin myyjäkin totesi että ei nämä nyt käy. Sitten hiottiin kotimaassa samaan hintaan uudet ja nyt vahvuus oli sitä mitä pitääkin. Koska olin tilannut linssit ns. "kaikilla herkuilla" eli myös kovapitaisena jne. uskoin että tuossa uusinnassa pätee edelleen sama. Nyt en ole varma mikä pinta näissä linsseissä on mutta ne likaantuu niin nopeasti että saan pestä niitä muutaman kerran päivässä. Se ei siis tarkoita pölyyntymistä vaan niihin muodostuu kummallinen rasva? Onko kellään tietoa tai kokemusta ko asiasta. Vanhat lasit eivät likaantuneet tuolla lailla?!

4

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinsemenee

      Vastaus tuli jo sinun kirjoituksessa --> Ostin "halvalla tunnetusta silmälasien halpaliikkeestä lasit." Edelliset lasisi eivät tainneet olla halpaliikkeestä?

    • TKA

      Minä en myöskään ole ollut oikein tyytyväinen linssien puhtaanapitoon. Minulla oli aikaisemmat RODENSTOCK Superior, ei mitkään halvat, "kaikilla herkuilla". Niitä kuitenkin aina moitin, kun asioin Instrussa. Niihin tuli ihmeellinen kalvo ja sai pestä jatkuvasti. Naarmujahan ei kyllä tullut.
      Nyt taas sitten uusiksi kaikki. 2013 huhtikuun ja tämän vuoden huhtikuun välissä mennyt Instruun 2509e. Nämä menot silmäleikkauksien vuoksi, aina menivät uusiksi.
      Tähän viimriseen "kierrokseen" vaihtui linssien materiaali. Huomasinkin juuri, ettei näistä linsseistä olekaan "läpyskää" mitä merkkiä ovat. Liikkeessä kyllä kehuivat olevan paremmat mitä aikaisemmat.
      Samanlailla näitä uusiakin saa olla pesemässä. Nyt en voi muuta ajatelle, että sormenjälkiä (niitähän niiden täytyy olla) tulee ehkä meikeistä. Jos vaikka miehillä ei laseissa sitä vikaa.

    • Optiker

      Silmälaseissasi on kovanpinnan päällä heijastuksenestopinta. Se estää valkoisen valon heijastumisia. Tämän huomaa kun katsoo valokuvia ihmisistä, toisilla rillipäillä ei näy silmät ja toisilla näkyy. Kun tämä pinta likaantuu, se toki näkyy. Näissäkin pinnoitteissa on laatueroja. Koska ihmeessä kuluttajat oppii ettei halvalla saa hyvää?!?!

    • Anonyymi

      Vanhoissa silmälaseissani linssit eivät olleet juuri koskaan likaiset. Näitä uusien silmälasien linssejä saa jatkuvasti puhdistaa. Vähän väliä niihin tulee joku "paskakalvo" jota saa hinkata.

      On se kumma kun laseista maksaa 600 euroa kaikilla herkuilla, pinnoituksilla yms. ja huonompaan menevät....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      74
      832
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe