Kertokaapas maanviljelijät. :) Kiinnostaa, vaikka hesalainen olenkin. En yhtään tiiä, mikä on hyvä määrä vettä ja mikä oikea lämpötila.
Onko nyt hyvä kevät viljasadon kannalta?
SallaKo
554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi lapsi parka. Kyselet vapun jälkeen tällaista asiaa. Kirjoita asioista joista Sinulla on jotain tietoa. Vaikka andromedan ja meidän galaksin törmäyksestä muutaman miljardin vuoden kuluttua.
Ahah, eli tämänhetkisellä tilanteella ei ole vielä minkään maailman merkitystä??
Enkä minä kirjoita vaan kyselen.
Maatalous on sellaista, että lopputulos on selvillä vasta syksyllä kun sato on siilossa.
Mitä tulee ilmoihin ja sadekertymään, Suomi on laaja maa, tiämmä jossain nytkin kevät ollut otollinen ja jossain vähempi. Eli kysymykseen olisi pitnyt liittää täsmennys mistä paikkakunnasta on kyse.
Myös vilja laji. Ohraa ei ole kylvetty. Kesällä kylvetty vilja orastaa. Taimipolte tuho näkyy. Sato näkymät ovat vielä monen asian armoilla.
Kiitos vastauksista. Ainakin täällä pääkaupunkiseudulla on satanut, ja usein meillä on sää aika samanlainen kautta maan käsittääkseni... luulisi vaan, että sateinen kevät on parempi kuin rutikuiva kevät. On se sitä selvästi ainakin kaikelle muulle kasvustolle, täällä ihanasti kasvaa lehdet puihin ja pensaisiin, nurmikko ja kaikki. :)