auttakaa ennenkun tulee pari suhde kriisi:) Ostettiin 2013v.Helkama Skootteri n.kaks päivää sitten 300e tutuilta romaneilta tai no....onko sillä väliä oliko romaneja vai valkolaisia mutta tänään oli meijän rivitalon etu pihalla joitakin tunteja sateessa sit ajoin sen takapihalle suojaan mieheni piti mennä sillä ajaan kun huomattiin että on bensa loppu haettiin nesteeltä lisää ja ei siltikkään auttanu nyt ne illan sitä tuolla varastossa renas oli kuulemma tulppa märkä mutta mää ihmettelen onko muka normaalia että hetken sateessa ja ei käynnisty, tulppa märkä tms...eikä lähteny vieläkään käyntiin!! Vai menikö meillä 300e taivaan tuuliin!!!??
skootteri tulppa märkä
jupukka
369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
no jaa, jokaisessa omistamassani kaksipyöräisessä, on olluto joitain "jippoja"tehtävä, että kone skulaa. Joissain ryyppy, hyvin tarkka, ettei kastele tulppaa, jne.
Uskon, että kunhan tutustutte laitteeseen paremmin, palvelee se teitä moitteettomasti.
Mahtaako tulla sytystulppaan kipinää ollenkaan ?
Tulppa voi lakata pelaamasta jas se ei käynnisty sitten mitenkään vaan kastuu kun polttoaine menee sylinteriin. Koittakaa testata tulppa tai vaihtakaa se uuteen . Sitten voi olla jokin muukin syy virtapuolella jonka takia kastelee tulpan ja käynnisty tai polttoainetta saa liikaa esim. automaattiryypyn takia sekin voi olla liittyvä virtapuolen häiriöön.
Tietoa skoottereitten korjaus ja huoltoon liittyvistä asioista saa netistä hakemalla mutta Motonetista löytyy skootterin korjaukseen liityvä kirja jossa on tarkasti selitetty asioita kuvien kanssa joten sellainen kannattaa hommata jos ei muuten ole kone miehiä tai naisia.
Jostain pienestä asiasta nyt kuitenkin lienee skootterissanne kyse .
Hyvää kesää ja hyviä kilometrejä skootterillanne !
kiitoksia vastauksista no nyt tilanne on se että kuulemma ei johtunut tulpasta mieheni myyjän kanssa yritti sitä korjata koko illan ja vielä tänään tämä myyjä väitti että kun ajettiin bensa tankki tyhjäks niin ei toimi että joskus sen takia voi joutua vaikka vaihtaan koko koneen mitä epäilen?