Minulla on englanninkielinen versio Linux Mint 17.1 Cinnamon, jossa aakkostus ei toimi oikein. Nemo ilmeisesti tulkitsee ään ja öön aaksi ja ooksi niin että äiti.jpg on tiedoston aita.jpg vieressä. Korjaantuuko vika jos asennan suomenkielisen version vai onko siinäkin sama vika? Entä onko mahdollista saada aakkosjärjestys oikeaksi englanninkielisessä versiossa? Konetta käyttää minun lisäkseni suomea osaamaton henkilö, joten olisi hyvä, jos aakkostus toimisi oikein myös englanninkielisessä istunnossa.
Aakkostus ei toimi, ä=a
8
247
Vastaukset
- sdjjköl
Mint Matessa ainakin ääkköstyy oikein.
- bdhAIa
Suomessa tarvitaan suomalaiset lokaalit. Siis asenna.
- Kalamiess
Pahoittelen tietämättömyyttäni, mutta voisitko vähän selventää? Tarkoitatko pakettia locales? Se on asennettu ja esimerkiksi päivämäärä ja muut semmoiset näkyvät suomeksi.
$ date
pe 8.5.2015 15.31.43 0300
$ cal
Toukokuu 2015
su ma ti ke to pe la
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Ääkkösjärjestys on kuitenkin väärä.
$ touch a b c o p q å ä ö
$ ls
a å ä b c o ö p q - bdhAIa
Kokeile seuraavaa.
Komentorivillä
sudo dpkg-reconfigure locales
Sieltä valitaan (välilyöntinäppäimellä) fi_FI.UTF-8 ellei jo ole.
Sitten OK
Oletusmaakieleksi valitaan fi_FI.UTF-8
Sitten OK - bdhAIa
Ei tuo taida olla aivan hyvä systeemi. Se kääntää koko masiinan suomenkielelle ja niin ulkomaaneläväkin saa suomesta osansa kun hänelle tulee suomalainen aakkostus.
Ehkä sittenkin oletusmaakieleksi englanti ja sitten omaan hakemistoon .profile tiedostoon lisätään
export LC_COLLATE=fi_FI.UTF-8
tai
export LANG=fi_FI.UTF-8
Cinnamonin lokaliasetukset ovat hieman puutteelliset ja tuo LC_COLLATE jää vaihtamatta. Eikä sille edes ole omaa sätömahdollisuutta.
- ihateubuntu
Linux Mint 17.1 Cinnamon enkusta ei ole kokemusta mutta kaikissa muissa enkun tai muunkielisissä mitä on ollut käytössä ääkköset ovat löytyneet näppäimistö layoutin muuttamisella suomalaiseksi.
- suorita_asennus_oikein
Vaihda se keyboard (näppäimistö asetus) Latin-1 FI niin kyllä ääkköset toimii.
Linuxdistrojen asennuksen alussa valitaan jo kieli, mutta kaikkia distroja ei olla julkaistu suomenkielisenä.
Linux Mint 17 ja 17.1 on julkaistu suomenkielisenä versionakin. En ymmärrä mikä tässä on ongelmana?- bdhAIa
Kyse ei ole näppiksestä vaan aakkosjärjestyksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998