Olen kolmekymppinen nainen, jolla vajaa 2 vuotta sitten on diagnosoitu aaltomainen MS-tauti. Pääsääntöisesti olen käytännössä oireeton.
Tämä on näiden parin vuoden aikana jo kolmas kerta, kun huomaan oireiden tuloa kuukautisten ensimmäisenä päivänä. Ehkä sitä on tapahtunut muulloinkin, mutten vaan ole pistänyt tätä yhteyttä joka kerta merkille.
Tänään minulle tuli pistelyoiretta toiselle puolelle kieleen ja lievähköä kipua samalle puolelle solisluun ylle. Myöskin väsyttää ja on olo kuin olisi flunssa tulossa. Toivottavasti eivät pahene tästä. Minulla on tänään ollut myös lievää ja normaalia kuukautiskipua. Toivottavasti sekään ei pahene, kun ei ole koko huushollissa yhtään särkylääkettä.
Huoh.
Mutta, joo, onko kellään MS-diagnosoidulla oireet pahentuneet tai niitä ilmaantunut kuukautisten alkaessa?
Oireita enemmän kuukautisten ekana päivänä
2
1492
Vastaukset
- ehkäpäniin
Itselläni on primaarisesti progressiivinen ms-tauti, joten en osaa sanoa tuohon tarkalleen. Itse olen huomannut että pari kolme päivää kuukautisten alkua aikaisemmin oireet saattavat pahentua pariksi päiväksi. Esimerkiksi huimauksessa/tasapainossa tulee lisää vaikeutta, siis kävely on vaikeampaa eikä äkkinäisiä käännöksiä kannata tehdä.
- kysssäri
Kun googlasin aiheesta englanniksi "MS symptomes worse before during period", löysin joitain keskusteluja, että näin todella olisi. Siis että jotkut ovat huomanneet yhteyden. Varmaan hormooneilla on jotain tekemistä asian kanssa. Kuukautiskierron hormoonithan säätelevät kiputuntemuksiakin (progestiinit), niin eihän se ihme olisi, jos niillä olisi jotain tekemistä muittenkin oireiden kanssa.
Myöskin väsymys on kaikilla naisilla yleisempää kuukautisten aikana ja niiden edellä. MS-taudin väsymys siihen päälle lisää varmaan kuukautisten aikaista yleistä raihnaisuutta.
Hyvää ja vähäoireista kevättä ja kesää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1036532Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25244515Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243013Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331256- 431181
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.103886Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49862Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50834Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811- 43758