Aiheesta lienee täällä jo kerrottu, mutta koska tiedon löytäminen ei ole onnistunut niin kysynpä tässä ja nyt.
Olen käyttänyt tietokonettani vuosienvarrella molempia tapoja eli maksullisia ja ilmaisia, tietämättä varmuudella onko toiminta ollut tarpeelista vaiko tarpeetonta? No summa sumaarum eipä ole ongelmiakaan ollut? Asia on vaivannut aina ja vaivaa
edelleenkin?
Minulla oli Norton vuosia ja nyt poistin sen. Käytössäni on ilmainen Win7/Essentials - kannettavalla. Hommasin älypuhelimen Motorola Moto X 2014. Kysymys kuuluu millainen virus ym. turva em. älypuhelimeen olisi sopivaa hankkia?
Tämä asian perään kyseleminen tuli mieleen kun TVssä tänään aamulla puhuttiin luottokorttien käytön turvallisuudesta, mutta ei suoraan tähän liittyen.
Eräs tietokone insinööri kertoi, ettei hän ole koskaan käyttänyt maksullista tietoturvaohjelmaa - ilmainen riittää hänelle.
Silloin tällöin herää itselläkin kysymyksiä ja epäilyskin, että kuinkahan meitä tavallisia höynäytetäänkään?
Lopuksi totean olevani tietokoneella tolimien - henkilö - joka katson tarkoin mihin sivuille ylipäätään klikkailen. Luulen että tämkin auttaa jo melkoissti asiassa.
Maksullinen vaiko ilmainen tietoturva?
18
305
Vastaukset
- MielipiteitäOnMonta
Tästä voidaan olla montaa eri mieltä. Joidenkin mielestä ilmainen virustorjunta riittää, joidenkin mielestä maksullinen. Mielestäni se riippuu ihan siitä, mihin käytät konetta. Jos käytät verkkopankkia, itse olen sitä mieltä, että maksullinen on parempi.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että mikään virustorjuntaohjelma ei tunnista läheskään kaikkia haittaohjelmia. Loppujen lopuksi koneen saastuminen lähtee käyttäjästä ja siihen, mitä klikkailee.- Klikkailia
Niin tai näin.. Tunnen muutaman tietokone spesialistin ja sanovat etteivät ole käyttäneet koskaan maksullista virustorjuntaohjelmistoa ja hyvin ovat pärjänneet.
Olen näitten vehkeitten kanssa ollut tekemisissä jo vuodesta 1988 enkä ole lainkaan mikään ammattilainen, enkä siis vielä joutunut kamppailemaan saastuneen koneeni kanssa tai siis nähnytkään mitään siihen viittaavaa, mutta kuten sanoit, en klikkaile - päivastoin - katson ja mietin ennen kuin klikkaan. Pitää olla jokin asiallinen asia klikkauksen peruste. Ei se että kaikkea pitää koluta ja tutkia..
- Ilmainen456f
Ilmainen ehdottomasti. Maksullista ei kukaan järkevä enää osta sillä siinä menee rahat täysin hukkaan koska ilmaisella pärjää jopa paremmin.
- MotoX
Hankin juuri Motorolan Moto X (2014) - ennen ollut useita Nokialaisia mm. Kommunikaattori mallia ja Win7:lla LenovoLäppäri. Mikä ilmainen tietoturvaohjelma pelaisi riittävästi näissä vehkeissä? Olen mallia kriittinen klikkailija.
- sesiitä
Toivottavasti Nipalle jää mitään mulle kuuluvaa. Pins pisteillä saa kulemma nyt lentää. Toivottavasti ei mitään Microsoft-mahalaskua.
- dpokvd
Kyse ei ole siitä etteikö ilmaisilla pärjäisi. Toisiin ohjelmiin on vain uhrattu enemmän ajatusta mm.käytettävyyteen sen laajassa merkityksessä. Yleensä ne on niitä maksullisia. Microsoftin antamia ohjelmia en lukisi kumpaankaan kastiin.
- Kusetusmeininki
Ne on kusetusta nämä maksulliset
- fucksecure
Maksullisissa on puolensa:D Suomalaiset sen teki. Punaisesta sinistä. Pojat voi sitten päästää irti. Jos edes maksulliset mut ottaa, niin nyt käy kauppa
- Roskaonroskaa
fucksecure kirjoitti:
Maksullisissa on puolensa:D Suomalaiset sen teki. Punaisesta sinistä. Pojat voi sitten päästää irti. Jos edes maksulliset mut ottaa, niin nyt käy kauppa
Ei sillä väliä kuka sen teki. Roskaa ei kannata ostaa vaikka tekijänä olisi presidentti!
- fghjklö
Ainoa oikea ohjelma on F-secure. Minulla on ollut monta vuotta ja toimii, sekä suojaa hyvin.
Asetuksista autom. päivitys ja scannaus, niin voi olla huoletta, kaikilla sivustoilla;-)- Kusetusmeininkiä
Ne on kusetusta nämä maksulliset
- näinajattelen
Musta focus ja valkoinen bmw yhdistelmä ei ole näissä olosuhteissa mikään vain valkoinen bmw vaan musta mondeo. Eli musta focus ja musta mondeo. Mahdattekos mitä monena unettomana yönä mietin?
- silleenäkisin
Eikös se olisi melkoisesti helpompaa olla normaalisti ja lopettaa tahallinen vainoaminen? Mun elämä ei enää onnelliseksi muutu ja tällä menolla tästä on vai hallaa kaikille.
- darkday
Aluksi oli ilmaisia ohjelmia yli 10 v sitten. Ne päästivät läpi pöpöjä ja poistaminen oli työlästä. Myöhemmin on ollut maksullisia mm. Norton ja F-Secure ja muitakin useita,vuoron perään. Hyvin ovat molemmat toimineet ja poistaneet automaattisesti
haitat ja tunkeutujat jos joku on päässyt kaikista varotoimista huolimatta pujahtamaan
koneeseen. Verkkopankissa ja verkko-ostoksissa on maksulliset olleet parempia. Jos joku "pärjää" vielä netti surfailussa ilman mitään niin johan on ihme. Testien mukaan
mm. Essentials laski läpi, huomaamatta, yli 50% viruksista ja oli huonoin testin ohjelma.- virustorjuja
Nortonia ei nyt suosittele ketään, kun on paaaaljon parempiakin virustorjuntaohjelmia ihan ilmaiseksi.
"Testien mukaan mm. Essentials laski läpi, huomaamatta, yli 50% viruksista ja oli huonoin testin ohjelma."
Jep, mutta Windows Defender/Microsoft Security Essentials ei ole sama kuin "KAIKKI ilmaiset Antivirus-ohjemat".
Parhaimpana ilmaisena antivirusohjelmana pitäisin
Qihoo Total Securitya, joka käyttää omien virusmoottoreiden lisäksi AVIRA:n ja Bitdefenderin virusmoottoria (HUOM! Eivät ole asentuneet ohjelmaan asennuksen yhteydessä vaan vaatii pientä hienosäätöä).
- https://www.360totalsecurity.com/en/features/360-total-security/
Fortinetin FortiClient: http://www.forticlient.com/
AVIRA Free Antivirus: http://www.avira.com/en/download/product/avira-free-antivirus
HUOM! F-secure käyttää romanialaista Bitdefenderin virusmoottoria, että se siitä todellisesta kotimaisuudesta. virustorjuja kirjoitti:
Nortonia ei nyt suosittele ketään, kun on paaaaljon parempiakin virustorjuntaohjelmia ihan ilmaiseksi.
"Testien mukaan mm. Essentials laski läpi, huomaamatta, yli 50% viruksista ja oli huonoin testin ohjelma."
Jep, mutta Windows Defender/Microsoft Security Essentials ei ole sama kuin "KAIKKI ilmaiset Antivirus-ohjemat".
Parhaimpana ilmaisena antivirusohjelmana pitäisin
Qihoo Total Securitya, joka käyttää omien virusmoottoreiden lisäksi AVIRA:n ja Bitdefenderin virusmoottoria (HUOM! Eivät ole asentuneet ohjelmaan asennuksen yhteydessä vaan vaatii pientä hienosäätöä).
- https://www.360totalsecurity.com/en/features/360-total-security/
Fortinetin FortiClient: http://www.forticlient.com/
AVIRA Free Antivirus: http://www.avira.com/en/download/product/avira-free-antivirus
HUOM! F-secure käyttää romanialaista Bitdefenderin virusmoottoria, että se siitä todellisesta kotimaisuudesta.Tuo on juuri täyttä paskaa :D
- PPAP22
android OS on rakeenteeltaan sen kaltainen, ettei se anna juurikaan oikeuksia v-torjunta ohjelmille. lähinnä kyse on saastuneista web sivuista varoittamisesta. henk.koht näkemykseni on, että kyseessä lienee mielenrauha. pähkäily ilmainen kontra maksullinen on mielestäni aika tavalla retorinen. toisekseen, mikäli olet päivittänyt tuon Moto X android versioon 6.0, voit itse määritellä speksit joilla aplikaatiot saavat luurissasi toimia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620