saranoiden ym nivelien voitelu sprayvaseliinilla

autohuol

Kannataa joskus laitta sprayvaseliinia ovien , luukkujen liikkuviin niveliin "kaikkiin" ja saranoihin. Herkistyy toiminta eikä kulu.

Konehuoneessa myös liikkuvaan niveleen jos näkyvissä "vaihdevivusto" voi ja kannattaa laittaa.

Voi käyttää esim crc ym ohuempaa aluksi ja laittaa sprayvaseliinia sen jälkeen niin menee todella helposti.

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voitelukannattaa

      Juu tuli äskettäin käytyä läpi autosta kaikki saranat ja luukkujen nivelet motonetin sprayvaseliinilla. Talvella konepelti alkoi olla jäykkä avata (tavallinen saranamekanismi) niin suihkutin ensiavuksi aseöljyä niihin, kestää pakkastakin. Pelti alkoi liikkua herkästi silläkin mutta voitelin nyt samalla nekin sprayvaseliinilla.
      Takaluukun kaasupumppujen nivelissä oli jo ruostettakin, luukku ei jaksanut ennen voitelua nousta kaasupumppujen voimalla ylös ilman kädellä auttamista, nyt nousee.

    • onneksiTeitäOn

      Nerokasta ja innovatiivista, todella ainutlaatuinen ohje.

      • kyyninenkäärme

        onneksi kokoomuskyrvät keskittyvät niin korkealentoisiin haaveiluihin että unohtavat ja halveksivat ruohonjuuritason perusasioita...


      • jaPolitiikkaaVai

        Kyllä tuossa mennään jo alle ruohojuuritason ja reilusti.


    • 16autoo.0-200.tkm

      Ei missään nimessä sprayvaseliinilla, sehän tukkii tiehyet seuraavaankin rasvaukseen.

      Vain öljyä, ainakin kerran kesäkuumalla jotta menisi pienempii rakoihin. Eli aivan sama ohje kuin pp ketjuihinkin, ei voidella pintaa vaan niitä liikkuvia niveliä.

      ite kun teen kaiken hyvin, ohennan paksun öljyn 50 % bensalla ja voitelen, toki pitää muistaa sekoitusta tehdessä palovaara. Otan aina 1 dl pulloon huoltoasemalta bensaa jossa on jo öljyä ja käytän sen heti.

      • skfjsdkjgdfklj

        Pelkkä öljy huuhtoutuu ensimmäisessä pesussa ja haihtuu sekä kuluu muutenkin pian pois. Vaseliini on pysyvämpää tavaraa mutta silti riittävän ohutta että tunkeutuu ahtaisiinkin rakoihin.
        Öljyissäkin on eroa, tavallista esim. crc:tä parempaa ruostuneiden pulttien tms. herkistämiseen on tunkeutuva öljy (penetrating oil), sellaista kun ruiskuttaa ruosteisiin muttereihin tms. ja antaa vaikuttaa niin aukeaa jos on auetakseen väkivallattomasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      142
      4776
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      180
      3909
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3596
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1866
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe