90 luvun lopulla ja 2003-4 ruostesuojasin useita autoja pihassa , eli pesin alustan annoin kuivata ja
koteloainetta ensin sumulla useita litroja pohjaan ja pyöräkoteloihin , ,koteloihin. Annoin kuivua muutamia tunteja lämpimällä ilmalla ja sitten massaus alustaan , pyöräkoteloihin useita litroja reilusti yli 5 L , pyöränkaarien kantit kiveniskulla pensselillä pari kertaa sekä helmat jotka ei näy sivulle, mutta johon hiekka lentää vähän renkaista vaikka on roiskeläpät edessä.
jokainen auto on ruosteeton vielä tänäkin päivänä eikä tarvitse pelätä että jonain päivänä alustassa on pehmeitä kohtia.
Olisiko ollut noin "satasen" euroissa tuo suojaus itse tehtynä ja dinitrolin aineet ostettu tyhjiin kanistereihin.
ruostesuojausta tehty
5
134
Vastaukset 5
- karvaatkokemukset
Itse tehtynä jos ei ole peukalo keskellä kämmentä ja löytyy tarvittavat välineet niin tulee kyllä paras suojaus ainakin käytettyyn autoon jossa saattaa olla jo ruosteen alkua. Liikkeissä teetettynä vanhempiin autoihin ei käytännössä ehditä panostamaan tarpeeksi aikaa jotta lopputulos olisi "varma". Tuon vuoksi takuutakaan eivät anna yli 3 vuotiaille autoille. Muutama harva paikka on missä voi tulla hyvä tulos vanhaankin autoon, mutta kokemuksen perusteella voi todeta että jos kolmessa päivässä saa auton takaisin niin epäonnistumisen vaara on suuri. Pelkkä kunnon pohjatyö/kuivatus vaatii mielestäni ainakin pari päivää.
Viimeisen kerran auton ruostesuojaamosta (ruosteet oli suojattu) haettuani tuli todistettua sekin seikka ettei aineet olleet ehtineet kuivua ja kaikki hiekka/paska tarttui tuoreeseen massaan suorastaan imeytyen. - Mutzibur
Nyt vai ei löydy maksavia asiakkaita.Kuvittelevat että on päivässä tehty ja 10 v takuu..Monta tullut tehtyä.Mutta ei enää tavallisistakin korjauksista hankkii paremmin.
- tarkkuuttaTyypit
Hieman harhaanjohtavasti otsikoitu, kun kysymys on vaan pohjan ruosteensuojauksesta.
- p.ösilökö
Kenellä on enää ylipäätään ajossa joku 90-luvun lopun katiska tai 04-mallinen? Siis että tuollaisen ruosteettomuudella on enää merkitystä. Kannattaahan tuota elvistellä että 15 vuotta aikaa kuusen alla satasella tein :)
- ysäritkunniaan
Tuon aikavälin autot olivat yleisesti erittäin luotettavia. Todistetusti moottorit kestivät pitempään kuin tällä vuosituhanella suunnitellut. Turha elektroniikka ja päästötekniikka on syynä siihen että autoista tuli kertakäyttöhyödyke.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762976
- 601234
- 41019
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160967Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57937- 84830
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173820Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e197791Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216763- 7726
- 62669
- 53667
- 59666
- 67646
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21608Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?131581Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66559Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32558- 34527
- 55518