Hei!
Olen 4. vuoden logopedian opiskelija. Olen hiljattain kiinnostunut työmahdollisuuksista ulkomailla nyt, kun valmistumiseenikin on enää kohtuullisen lyhyt aika. Osaisiko joku alan ihminen ohjeistaa minua suunnitelmaani liittyen?
Puheterapeutin työllistyminen ulkomailla?
8
3572
Vastaukset
- oliskomahdollista
Olet jo 4. vuoden opiskelija. Ehkä voit ymmärtää, että puheterapeutin työ aivan muunkielisten parissa ei ehkä helposti onnistu, voipa se olla aivan mahdotontakin. Tästä lähtökohdasta käsin on ajateltava jotain muuta kuin puheterapeutin työtä, jos tahtoo ulkomaille. Mitähän se voisi olla?
Toisaalta, onhan meillä Suomessakin ulkomaalaisia. Miten auttaisit venäjää puhuvaa hänen kielensä puhumisongelmissa? Entä kurdeja? - Logopedi
Hei!
Puheterapeutit työskentelevät myös mm. nielemis-ja syömisongelmien sekä äänihäiriöiden parissa. Tällöin tuskin tarvitsee hallita esim. englannin kieltä natiivin tavoin, koska kielellisiä toimintoja ei näissä tapauksissa luonnollisesti kuntouteta :) kiitos kuitenkin vastauksestasi! - samaamiettinyt
Minua kiinnostaa sama kysymys! Olen kiinnostunut logopedian koulutuksesta, mutta toivoisin kuitenkin mahdollisuutta ulkomailla työskentelyyn. Kuulostaa hieman haastavalta. Kerrothan, jos asia selviää!
- Anonyymi
Vaikka on vanha ketju, niin voisin vinkata. Logopedipalveluita tarvitsevan suomenkielisen lapsen isänä voin kertoa että esim. suur-tukholman alueella toimii ainoastaan YKSI suomea osaava logopedi ja tämänkin löytämiseen meni yli vuosi, eli jos olet suomalainen logopedi niin Tukholmassa voit valita asiakkaasi ja työsi eivät tule takuulla loppumaan koskaan.
- ehkä.tuleva.pt
Minuakin kiinnostaa sama asia. Kuinka hyvin esim. engallin kieli pitää osata, jotta sillä kielellä pystyy työskentelemään?
- tuleva.pt
Ainakin paremmin kuin tämän hetkinen suomen kielesi...
Mutta jotta pääset kuntouttamaan asiakkaita muuallakin kuin nielemis- ja ääniterapia jaksoissa, sinun tulee osata maan kieli natiivin kaltaisesti. Sinulle tullaan tekemään sekä kirjalliset että suulliset kielitestit, joissa sinun tulee pärjätä natiivien kanssa yhtä hyvin. Tiedän yhden tutun tutun, joka englanninkieliseen maahan puheterapiaa pääsi vetämään.
Voidaan sitten myös miettiä kuinka vakuuttava on vieraskielinen puheterapeutti asiakkaiden tai edes työnantajan silmissä.
Tutkijana tietenkin mahdollisuudet ovat paremmat. Tosin jos sille alalle lähdet, sinusta kyllä haluttaisiin Suomessakin pitää kynsin ja hampain kiinni, niin vähän tutkimusta kotikielellä on edes saatavilla.
- pute
En ole varma, mutta saattaisi olla mahdollista tehdä oman alan tutkimusta ulkomaisissa yliopistoissa.
Äänen ja nielemisen lisäksi AAC eli puhetta tukevat ja korvaavat kommunikaatiomenetelmät eivät ole kielisidonnaisia, mutta monesti asiakkaat opettelevat AAC:tä puheen rinnalla... - Anonyymi
Voiko Tanskassa työllistyä puheterapeuttina?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891869Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3041514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em84992- 51987
- 56967
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤55932- 67924
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40911