Hei
1. Naisystäväni jakaa Postin palkkalistoilla sanomalehtiä yöaikaan omalla autollaan. Aiemmin Posti on maksanut ko ajoista kilometrikorvausta, mutta enää ei maksa mitään eli ajot menevät omasta pussista. Postin mukaan kyseessä on ns kärrypiiri eli lehdet on tarkoitettu jaettavaksi lehtikärryistä. Siihen ei 45kg naisihminen käytettävissä olevan ajan puitteissa pysty eli oman auton käyttäminen on välttämätöntä. Ajoa tulee noin 5 km yössä. Mitä kuluja niistä on mahdollista vähentää verotuksessa?
2. Matka työpaikalle on kotoa hänellä 3 km/suunta, mutta minun loukkaannuttua hän joutuu kulkemaan työpaikalleen päivittäin luotani huomattavasti kauempaa. En saa apua kunnalta tms, mutta henkilökohtainen avustaja on silti välttämätön noin 2 kk ajan. Voiko näitä matkakuluja vähentää työmatkakuluina eli voidaanko asuntoani pitää tilapäisenä asuntona hänelle, vaikka ei täällä kirjoilla olekaan?
3. Onko työvaatteiden pesua kotona mahdollista vähentää? Posti ei tarjoa edes pesuaineita eli kaikki menee omaan piikkiin ja lehtimuste sotkee siten, että pesu on jatkuvaa.
4. Posti tarjoaisi työkengät, mutta hän ei niitä ottanut, kun ei koe sopiviksi. Voiko itse hankitut työkengät vähentää verotuksessa ja montako paria vuodessa?
5. Viikonloppuisin hän joutuu kotona tulostamaan postin jakolistoja omalla tulostimella (puuttuneet lehdet jaetaan kotoa käsin käymättä Postin toimipisteessä). Voiko tulostimen kuluja vähentää verotuksessa? Tällöin oma auto toimii samalla myös väliaikaisena lehtivarastona.
Postin varhaisjakelijan kysymykset vähennyksistä
1
65
Vastaukset
Hei "PenaMakkonen" ja kiitos kysymyksestäsi!
1. Naisystäväsi voi hakea jakopiirin osalta kilometrit tulonhankkimiskuluina 0,45e/km. Jokainen palkansaaja saa vähentää tulonhankkimisvähennyksenä vuonna 2014 620 euroa , kuitenkin enintään palkkatulonsa määrän. Vähennys myönnetään viran puolesta ja sen saa, vaikkei verovelvollisella olisi lainkaan todellisia palkkatuloon kohdistuvia luonnollisia vähennyksiä. Todelliset tulonhankkimiskustannuksensa verovelvollinen saa vähentää ainoastaan siinä tapauksessa, että ne ylittävät kaavamaisesti lasketun tulonhankkimisvähennyksen määrän.
2. Matkat kotoa työpaikalle vähennetään kodin ja työpaikan välisin matkoina halvimman kulkuneuvon mukaan. Matkat voi vähentää oman auton käytön mukaan 0,25e/km, jos joku seuraavista ehdoista täyttyy.
- julkista kulkuneuvoa ei ole lainkaan käytettävissä tai
- kävelymatka yhteen suuntaan on vähintään 3 kilometriä tai
- odotusaika meno-paluumatkalla (esim. julkisen kulkuneuvon vaihto) on yhteensä vähintään 2 tuntia tai
- matka alkaa tai päättyy yöllä (klo 00.00–05.00).
Matkat vähennetään kotiosoitteesta työpaikalle. Tuolla perusteella matkoja ei voi hakea luotasi työpaikalle.
3. Pyykinpesuaineita ei voi vähentää tulonhankkimiskuluna, on katsottu verotuksessa elantokuluksi.
4. Vaatetuksesta aiheutuneet menot ovat yleensä verotuksessa vähennyskelvottomia elantokustannuksia. Vain erityistapauksessa ovat vähennyskelpoisia. esim. rajoitettu käyttö, työn aiheuttama erityinen kuluminen. Jos työnantaja järjestää työntekijälleen työkengät, ei vähennystä voida myöntää.
5. Mikäli tuo on työntekemisen kannalta välttämätön kulu ja sen pystyy perustelemaan, niin vähennystä voi hakea.
Keväisin terveisin,
Harri Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2653977
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1452813Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162302Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3642078Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281964- 571558
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491476Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan791211- 1031197
- 1111170