renkaan vaihto

renkaan vaihto, lukko rengas vanteeseen,koko 7.50-16 onnistuuko vai lähteekö henki.
4242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

LUKKO TAAKSE VEDÄ....LAUKAISE

Äänestä

Ite hitsasin muutamasta kohtaa lukkorenkaan kiinni vanteeseen, kun arvelin että sota-aikaisen kuorma-auton lukkovanne ei pakosti pysy enää alkuperäisissä kynnyksissään.
Eikä se henki lähde jos ei ole ihan vanteen vieressä täytön aikana.

Äänestä

Onnisstuu, mutta tarkkana pitää olla täyttövaiheessa. #o vuotta takaisin vaihtelin niitä useita. Nyt eläkkeelä sen renkaan kiinnittämisessä pitää olla pirun tarkka, että menee vatmasti uran pohjaan. Eli ura on puhdistetttav todella hyvin tarkastettava että lukitusrengas on varmasti pohjassa. Ja sitten täytettäessä rengasta pitää olla renkaan päältä mois. Ongelma on että täyttöpistoolin letku joka pitää olla tarpeeksi pitkä ettei ole tulilinjalla jos se lukitusrengas luiskahtaa pois. Minulta ainoastaan kerran on lähteny lukkorengas verstaan katto. Tai ei oikeastaan minulta vaan isännältä jonka peräkärryyn oltiin rengasta vaihtamassa. Naputtelim lukkorengasta kiinni kun puhelin toimistossa soi a menin vastaamaan siihen Kesken puhelun kuului verstaalta kamala pamahdus juoksi katsomaan isäntä sei soi kalpeana lattialla olevan renkaan vieresä . kysyin miten kävi hän vastasi ettei tiedä mitä tapahtui. astsin vai se lukkorenka sieltä lähti. Onneksi miehelle ei tapahtunut mitää katossa vai oli melkein täydellinen lukkorenkaan tekemä kolo ja tietty sirärenka oli myös täysin repeytynyt halki. Isän oli meinannut auttaa minua työssä. Sen jälkeen en ole keraakaa päästänyt ketää yksin renkaan viereen joka on tälläinen Itse kylllä olen monasti senjälkee niitä vaihtanut onneksi ne nykyäänovat harvinaisia. Joissain kuorma-autissa olen muutama vuosintakaisin vielä nähnyt. Toki maataludessa vuosikymmeniä vanhojen präkärryjen vanteet vovat vilä olla sellaisia. Eli onnistuu mutta hengestään kannattaa pitäää huolta.

Äänestä

Onnistuu, mikä ettei! Kuten nimim. Isaskar tuossa kirjoitti, pitää vain puhdistaa hyvin vanteen ja lukkovanteen osiot epäpuhtauksista ja kun renkaan jalka painaa lukkovanteen uriinsa, ei lukkovanne lähde sieltä mihinkään.
Varovaisuutta silti pitää olla rengasta täytettäessä, ei missään nimessä "tulilinjalla", jos sattuisi käymään, että lukkovanne kaikesta huolimatta lähtisi irti, ettei siinä satu mitään. Vanhat kaksiosaiset lukkovanteet ovat sitten asia erikseen, niiden kanssa saa olla tarkkana, niitä tosin enää harvemin tapaa. Jossain vanhassa peräkärryssä voi toki vielä löytyä kaksiosianen lukkovannekin.
Tämä lukkovanteiden kanssa puuhailu on varmasti tuttua niille, jotka ovat vanhemmilla maastureilla ajelleet, kun Land Roverissa ja Toyotan BJ42 ja HJ60 maastureissa oli alkujaan lukkovanteet alla. Tämä jo puhuu sen puolesta, että lukkovanteisiin on helppo tehdä maastossa rengastöitä vaatimattomilla työkaluilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oonkuulluu kirjoitti:

renkaan vaihto, lukko rengas vanteeseen,koko 7.50-16 onnistuuko vai lähteekö henki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu