Pidättekö lukiota käyvät itseänne älykkäämpinä kuin erilaisissa ammattioppilaitoksissa opiskelevia? Itse olen käynyt lukion ja voin sanoa, että lukion pystyy läpäisemään kuka vaan jos vain on kiinnostusta.Kysyn tätä ihan vain sen vuoksi, että monet maisteriksi opiskelevat(varsinkin.kauppatieteilijät) kuvittelevat olevansa jotenkin älykkäämpiä kuin ammattikorkeissa opiskelevat.
Lukion/yliopiston käyneet
älykkäämpiä????
6900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
itse suoritan sekä lukiota että ammtiopistoa (amiskaa) yhtä aikaa. voin sanoa, että kyllä lukiolaiset ovat paljon älykkäämpiä/aikuismaisempia ja vastuuntuntoisempia kuin amislaiset.
mielestäni useimmat jotka ovat käyneet yliopiston ovat älykkäämpiä kuin ammattikorkeakoulun käyneet Huomaahan sen jo kuinka eritasoista opetus on ja kuinka paljon opiskelijalta vaaditaan paneutumista opiskeluun sekä kuinka paljon vaatimpia tehtäviä joudutaan tekemään itse työelämässä ts. palkoista.
tiedän kyllä, että amk:ssa on myös hyvin älykkäitä ihmisiä jotka eivät viitsineet lähteä yliopistoon koska tietävät tarkalleen minkälaisiin tehtäviin tulevaisuudessa pyrkivät, mutta poikkeus ei tässä tapauksessa tee sääntöä.
sori korjitusvrheisttä olen ottanut muutaman.
Ei ollenkaan yksiselitteinen kysymys. Esim. meillä täällä Porissa pääsi tänä syksynä aloittamaan lukion 5.6:n keskiarvolla, että ei ne kaikki lukiolaisetkaan välttämättä mitään järjen jättiläisiä ole.
"sekä kuinka paljon vaatimpia tehtäviä joudutaan tekemään itse työelämässä ts. palkoista."
Vaikea yleistää. Kyllä AMK-inssi hakkaa palkassa akateemisen tutkinnon suorittaneen kirjastonhoitajan tai lastentarhanopettajan mennen tullen.
Keskimäärin varmasti lukioon menee enemmän älykkäämpiä kuin amikseen, mutta on siellä lukiossa paljon semmosia keskitasosia ja sitte niitä ihan törppöjä jotka menee rimaa hipoen läpi...
Amiksessaki on tosi älykkäitä ja fiksuja mutta niitä on siellä tosi vähä...
Älykkyys ei ole ainoastaan koulussa pärjäämistä. Lukiossa olevat saattavat ehkä olla yleisesti, loogisesti yms. älykkäitä, mutta ammattikoululaiset voivat olla älykkäitä jollain muulla alueella, kkuten esim. sosiaalisesti.
Itse olen lukiossa viimeistä vuotta ja keskiarvoni on yli yhdeksän, joten minut kai luokitellaan noihin "älykkäisiin ihmisiin". Kuitenkaan en aio mennä yliopistoon vaan ammattikorkeakouluun. Se johtuu yksinkertaisesti siitä, että yliopistosta ei löydy mitään minua kiinnostavaa, mutta amk:sta löytyy.
Enpä silti usko, että älykkyyteni lähtee laskuun, kun avaankin amk:n enkä yliopiston ovea ensi syksynä ;)
Mun mielestäni lukio antaa sen yleissivistyksen, jota en ole monilla ammattikoulun käyneillä nähnyt.. Ei oo tarkoitus yleistää, mutta mun mielestä näin..