Kestävyysvaje syntyy usein siitä, että virkamies ajelee autolla aiheettomasti ja saa siitä palkkaa ja kilometrikorvauksia ja voihan siellä auton kyydissä olla muitakin kunta-alantyöntekijöitä.
"Naapurit" kyttäävät toisiaan ja ilmoitavat aiheettomasti kaikenlaisista toisarvoisista mielikuviin perustuvista asioista joita sitten virkamiehet innoissaan lähteVÄT tutkimaan ja kaiken kustantaa VEROMAKSAJAT.
Aiheetomista ilmoituksista pääsisi eroon, kun virkamies lähtisi ensin tutkimaan ilmoituksen tekijän asioita.
"Naapurit" kyttäävät toisiaan ja ilmoitavat aiheettomasti kaikenlaisista toisarvoisista mielikuviin perustuvista asioista joita sitten virkamiehet innoissaan lähteVÄT tutkimaan ja kaiken kustantaa VEROMAKSAJAT.
Aiheetomista ilmoituksista pääsisi eroon, kun virkamies lähtisi ensin tutkimaan ilmoituksen tekijän asioita.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo kissan ja koiranpaskaa on aivan liikaa väärissä paikoissa.
Joopajoo ja koiran taluttajat ovat myöskin kyttääjiä.
Sitten on sellaisia joilla on kaikki verhot kiinni, mutta kuitenkin kyttäävät naapureita ja ympäristöä.
Onhan noita tolloja, täälläkinpäin yksi puunkerääjä varustautuu nälkävuosiin koska puupinot ovat jo ympäri pihaa no eipäi se minua haittaa, mutta samainen tollo Matti käyttää moottorisahassa teräketjuöljyä ja sitten kun joku ruiskuttaa bio hajoavaa teräketjuöljyä auton pojaan, niin soittelee turhanpäitten aiheetomasti ympäristöpäälikölle.
Noista aiheetomista soitoista pitäsi sakottaa, koska kaupugin vähäisiä rahoja menee turhuuteen, tietysti voisi myöskin ilmoittaa poliisille, koska sama puumatti kertoilee muistakin perättömiä ja se meneekin jo rikoslain puolelle.
Onhan se joillakin ahdistavaa, pitää laittaa korkeat aidat ja muuta näkö estettä, ettei vain kukaan huomaa että me olemme olemassa ja kun vielä senkin jälkeen luulotauti iskee, niin pitää laittaa lappusia postilaatikkoon ihan kaupungin nimissä, että puista on katkottu latvoja, että näkee meidän puolelle, vaikka tarkoitus on vain antaa ilta-auringolle tilaa paistaa muuallekin kuin puunoksille.
Yläpään vioista päsee aika nuorena työkyvyttömyyseläkkeelle, eikä se estä tekemästä omavaraista metsurin hommaa kaupungin metsissä, onhan se häpeällistä kun ei jätä työttömille edes sen vertaa että saisivat takkapuita.
Umpiperäkäryllä voi kerätä mitä puuta tahansa toisten metsistä.
Puu-matille tiedoksi, mikäli vielä sekaanut toisten asioihin, tulemme tekemään monestakin asiasta rikosilmoituksen.
Eli älä levittele niitä perättömiä juttuja muista ihmisitä, huolehdi omista asioistasi, koska muuten joudut rikoslain mukaiseen vastuuseen..
Puulämmittäjä: Rikotko lakia?
Polttopuiden säilytys kaupunkioloissa ei ole niin yksinkertaista kuin äkkiseltään saattaisi kuvitella. Monelle on yllätys, että talossa sisällä saa säilyttää enintään puoli kuutiota polttopuuta, ellei sitä säilytetä paloeristetyssä tilassa.
Pelastuslain määräykset ulkosäilytykselle ovat nekin tiukat. Seinän vierusta on kielletty paikka, samoin autotalli tai -katos, jos siinä säilytetään samanaikaisesti autoa.
Puita ei saa pitää esimerkiksi työhuoneessa, ullakolla, kellarissa tai rakennuksen alla. Ulkona pinon pitäisi olla kahdeksan metrin päässä rakennuksen seinästä. Jos puut ovat lähempänä, niiden säilytystilan pitäisi olla paloeristetty.
"""Vakuutusyhtiö voi tulipalon sattuessa vähentää korvauksia, jos palo on levinnyt väärään paikkaan pinottujen klapien takia."""
mm.
Viranhaltijan on suoritettava virkasuhteeseen kuuluvat tehtävät asianmukaisesti ja viivytyksettä noudattaen asianomaisia säännöksiä ja määräyksiä sekä työnantajan työnjohto- ja valvontamääräyksiä.
Viranhaltijan on toimittava tehtävässään tasapuolisesti ja käyttäydyttävä asemansa ja tehtävänsä edellyttämällä tavalla.
Viranhaltija ei saa ottaa vastaan eikä pitää sellaista sivutointa, joka edellyttää työajan käyttämistä sivutoimeen kuuluvien tehtävien hoitamiseen.