Halvausta/näköhäiriöö

Painepääargh

Pakko kysellä täältä mielipiteitä! Mulla ei ole ollut migreeniä ennen mutta eilen sain kohtauksen kotona missä hävisi vasemman puolen näkökenttä, tai se muuttui värien sekamelskaksi etten nähnyt lukea tai kävellä kunnolla koska en nähnyt, sen lisäksi ihmisten päät, mukaan lukien oma näkyi vain puoliksi. Silmien välissä on ollu inhottava paineen tunne monta päivää. Ja se on ollut koko ajan ja yhä että tunteee olonsa vähäjärkiseksi!
Soitin ambulanssin ja miehet väittivät migreeniksi, käskivät omalla autolla päivystykseen. Matkalla päivystykseen vasen puoli kehosta, etenkin käsi ja pää kurkkua ja huulia myöten meni tunnottomaksi ja olin paniikkikohtauksen partaalla että kuolen. Lisäksi kova kuumotus ja kohina päässä! Päivystyksessä sain kipulääkkeet ja pahin pääkipu lähti, mutta paine on yhä päässä argh!
Näköhäiriö kesti n45min ja tunnottomuus kohtaus n.10min. Lääkäri sanoi myös että harvinaisen rankka mutta migreeniksi luki tämän! Pään paineeseen antoi Allergialääkkeen mahdolliset otsan tukkoisuuden vähenemiseen.
Miltä kuulostaa?! Mua huolestuttaa ja sanoovat vaan et katsoa viikko ja että migreenilääkettä seuraaavaan mahdolliseen kohtaukseen.
Onlo teillä muilla tällaista ollut ?! Kertokaa kaikki kokemukset!

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sahalaitaa

      Itsellä on ollut tuo näköhäiriö eli aurallinenmigreeni jo 25 vuotta. Näköhäiriö kestää sen noin 30-40 min. ja sen jälkeen on paripäivää tokkurainen olo. Aura uusii monesti jokatoinenpäivä pari kertaa. Migreeni tulee itselle noin 3-4 kertaa vuodessa.

    • etv__

      Minulla tulee ensin näköhäiriöitä sitten turtuu käsi, osa kasvoista ja puhuessa en löydä sanoja. Otan välittömästi kun näköhäiriöitä tulee Miranax tabletin ja jos olen oikein nopea niin itse pääkipua ei edes tule ja tunnottomuuskin häviää noin vartissa. Oireet alkoi in 40 hujakoilla ja nykyään tulevat harvemmin (olen nyt 58 vee).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe