kuiva ja tulehtunut akne iho

toivotonta

Mulla on iho nyt tosi huonossa kunnossa. Finnejä joista suurin osa tulehtuneita ja muutamia jotka ovat muuttuneet semmoisiksi rupimaisiksi. Sitten arpia löytyy aivan jumalaton määrä.

Haluaisin siis saada finnit pois jotenkin edullisesti (en viittis alkaa kokeilemaan mitään yli 20€ tuotteita jos ne ei toimikkaan. Sitten tätä vaikeuttaa se että mulla on sekaiho, kuiva iho joka rasvoittuu helposti.

Meikki ei auta peittämään ihoa kunnolla koska kuivat kohdat näyttävät hirveältä ja muutenkin finnit eivät vaan peity. Ruvet näyttävät joltaki "kraattereilta". Vanhemmat ei suostu lähtä käyttämään ihotauti lääkärillä. Onko jotain kotikonsteja? Vettä juon runsaasti ja urheilen. Sen voin myöntää että ruokavalio ei välttämättä ole mikään rasvaton mutta ei sitä rasvaista ruokaa kyllä paljoa Tule syötyä.

Oon 15v tyttö ja en kaipaa enää niitä kommentteja että lähtee iän myötä, koska se ei auta nyt yhtään.

11

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö15v

      Se vielä unohtui että olisiko sinkki tablettien syönti avuksi? Oon miettiny että voisin kokeilla. Minä olisi hyvä annostus? 50mg päivässä?

      • eiauttanupojallakaa

        Valitettavasti harvoin millään poppaskonsteilla on apua pahaan näppyongelmaan.Parempi vain mennä lääkäriin.


      • Akkne

        Olen samaa mieltä, eli lääkäriin. Voithan mennä terveyskeskuslääkärille joka ei ole niin kallis kuin yksityinen. Kokemuksesta sanon että kannattaa mennä mahdollisimman pian, jos et halua pysyviä arpia.



    • jobinposti

      Vielä ehtisit koululääkärillekin kevätlukukauden aikana? Ainakin kouluterveudenhoitajan kautta voisit päästä.
      Nämä yleislääkärit voivat ja osaavat hoitaa näitä perusihotauteja tai siis määräävät varmaankin antibiootin, joka voi taltuttaa pahinta tulehdusta.
      Jos näyttää siltä, että tarvitset spesiaalimpaa tietoa erikoislääkäriltä, voi yleislääkäri laittaa lähetteen julkisen puolen ihotautilääkärille.
      On vähän halvempi kuin yksityinen.
      Pikaparannusta ei harmi kyllä kotikonstein (eikä pikaista ole lääkkeilläkään hoidettu akne) ole.
      Sinkki voi olla hyväksi.
      Joillain finnejä, ja varsinkin punoitusta tulee juustoista, vaikkei esim. suklaasta. Toffee sen sijaan on monella yksi finnejä aiheuttava karkki. Joillakin B-vitamiinituotteet (!) aiheuttavat näppylöintiä, samoin soijakastike.

      Jotkut ovat saaneet jonkinlaista helpotusta myös vauvoille tarkoitetusta sinnkivoiteesta (esim. Natusan tai Libero). Marketeista saa lastenhoitohyllyn kohdalta. On vaan paksua ja valkoista, mutta jos superohuesti laittaa iltasella, voi hiukan rauhoittaa ärtynyttä ihoa.

      • kokemustaon

        Ainoastaan jos on lievä akne,niin kannattaa ottaa yleislääkärin antibiootit.Tiedän että tavallisia antibiootteja on joutunut syömään useamman kuukauden ilman mitään kummempaa tulosta.Elimistöä säästää,jos hakee kunnon lääkkeet saman tien. Sekin tietysti rasittaa elimistöä,mutta monen kuukauden antibioottikuuri turhana,niin se pois jättämällä säästää kroppaa jo paljon.


    • dfv

      Kokeile himalajan suolakiveä.

    • Asghsa

      Itselläni keskivaikea akne, ja antibiootit ovat auttaneet AINA, mutta hitaasti - ihon kunto alkaa parantua siinä kuukauden sisällä pikkuhiljaa, ja täysi teho näkyy vasta noin 2-3 kuukauden, jopa pitemmänkin ajan päästä. Ikävämpi puoli on, että useimmiten antibioottien vaikutus ei ole pysyvä, vaan finnejä alkaa tulla siinä muutama viikko kuurin lopettamisen jälkeen vähitellen takaisin.

      Itse olen vetänyt kaksi kertaa 3kk tetrasykliinijohdannaiskuurin, ja apu on kiistaton. Nyt ollut ilman lääkkeitä 3kk ja finnejä tulee vain se muutama pieni viikossa, mutta arvet ovat yhä jäljellä... nuo arvet ovat 10x pahempia kuin finnit, koska finni poistuu parissa päivässä mutta pahempi arpi voi pysyä naamalla kuukausia, jäljet finneistä siis ikään kuin kertyvät naamalle. Pahimmillaan molemmat poskeni olivat melkein täysin finnien tai arpien peitossa tuossa poskipäiden tasolla.

      Jos antibiootitkaan eivät auta, niin voit lohduttaa itseäsi ajatuksella, että vielä on tuo kaikista kovin lääke, Roaccutan, jäljellä. Itse en ole siihen joutunut turvautumaan, mutta useampi koulukaveri joutui ja heidän mukaansa se viimeistään tuhoaa aknen täysin, vaikka sivuvaikutukset (mm. raju ihon kuivuminen) ovat pahoja.

      T. 19v

    • lakne

      Hei! Tuo kuivuus saattaa pahentaa iho-ongelmaasi tosi paljon. Itselläni on akne vielä 30-vuotiaana ja paljon on pitänyt opetella kantapään kautta. Yksi avainasioista on ollut ihon kosteana pitäminen. Ihon kosteutus ei välttämättä paranna aknea, mutta tekee ihosta vastustuskykyisemmän ja yleisesti terveemmän näköisen finneistä huolimatta. Näpyt ja ruvet paranevat myös nopeammin. Kiristääkö iho puhdistuksen jälkeen? Jos kyllä, kokeile vaihtaa puhdistusaineesi miedompaan, esim. apteekin perusvoiteeseen (pikkurahalla iso tuubi). Itselläni jälkikosteutus ei enää riitä jos puhdistus on ollut liian tehokas. Itselläni meni eniten vuosia hukkaan akne- ja rasvaisen ihon tuotteita käyttäessä, kun oikeasti akneihoni olisi tarvinnut hellintä mahdollista hoitoa. Tiedän, että peilistä katsoessa tekisi mieli pestä akne pois mutta kun se ei vain lähde pesemällä...

      • Argan-öljy

        Hei, komppaan edellistä; itsekin kärsin vielä yli 30-vuotiaana aknesta ja olen myös kantapään kautta oppinut, että akneiho täytyy pitää hyvin kosteutettuna. Suosittelen argan-öljyn sivelemistä aamuin illoin aknealueelle, se on todella auttanut itselläni merkittävästi. Öljyä muutenkin rasvaiselle akneiholle? Tiedän, että kuullostaa oudolta, mutta se todella toimii. Tuloksia ei kuitenkaan tule yhdessä yössä eli hieman kärsivällisyyttä vaatii, mutta säännöllisessä käytössä muutoksen parempaan huomaa varmasti. Tärkeä huomio on kuitenkin se, että argan-öljyn olisi tärkeää olla 100% ekologista ilman lisäaineita. Lisäksi paljon e-vitamiinia sisältäviä tuotteita ruokavalioon (avokado, kuorelliset mantelit, auringonkukan siemenet etc.) ja e-epaa, niin uskoisin keinot aknen kurissa pitämiseen olevan vähintäänkin hyvät. Tsemppiä!


    • riririri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4399
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      81
      3575
    3. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3441
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3425
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3316
    6. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3054
    7. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2984
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2885
    9. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2820
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2599
    Aihe