Escitalopram ja parempi seksi?

Jjku

Paljon on keskusteluissa ollut juttua siitä miten escitalopram ja yleensä SSRI-lääkkeet vievät seksihalut. No, minulla ei vienyt, vähintään yhtä hyvin kuin ennenkin, paitsi hyvällä tavalla rauhallisempi olo on ollut senkin suhteen. Olen 43-vuotias nainen. Orgasmin saaminen yhdynnässä on ollut tähän saakka vähän utopiaa, ihme kyllä escitalopramin aikana siitäkin on tullut totta! Tämä on mielestäni ihan käsittämätöntä: vaikka olen kuinka googlaillut, en ole tällaiseen törmännyt. Todella paljon on viestejä juurikin päinvastaisista reaktioista. Mitenköhän näin voi olla?

7

10167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsgshhdhdh

      Voisi ehkä olla yhteydessä parantuneeseen mielialaan ja dopaiinijärjestelmään.

    • Ei_yllätys

      Saamasi "paradoksaalinen reaktio" on ihan normaalia. Essitalopraami on SSRI-luokan stimulantti ja stimulanteillla voi, yksilöstä ja annoksesta riippuen, varsinkin käytön alussa, olla seksuaalisuutta kiihdyttävää vaikutusta. Samalla tavallahan esimerkiksi MDMA:sta (ekstaasi) voi saada paljonkin lisää potkua seksuaalisuuteen (yksi syy miksi se ihmisille maistuu). Pitkässä käytössä tai suurella annoksella potentiaalisesti kehittyvä hermostovaurio (aivovaurio) voi kuitenkin johtaa muun muassa pysyvään impotenssiin miehillä ja seksuaalisten halujen vähentymiseen molemmilla sukupuolilla. Sama trendi voidaan havaita SSRI-aineiden kohdalla. Tämä ilmiö on omiaan hämäämään osaa käyttäjistä ja lääkäreistä. Muistetaan kuitenkin, että vaikutukset ovat yksilöllisiä, joten kenenkään tulevaisuuden tilaa on nykymenetelmin ja nykytiedon valossa vaikeaa arvioida.

      • Anonyymi

        Puhutko nyt Olneyn leesioista?


    • Anonyymi

      Jatkapa vuosia Ssri-lääkkeitäsi. Jos alussa saakin jonkun piristeenä seksi elämäänsä, vuosia myöhemmin kärsit todennäköisemmin ongelmista kyseisellä saralla.

      • Anonyymi

        Juu. SSRI- ja SNRI-lääkkeet voi aiheutttaa ns. Post SSRI Sexual Dysfunctioniksi kutsutun tilan. Siihen kuuluu seuraavia oireita:
        - ei ole tuntoa alapäässä kunnolla
        - matala libido, ei ole halua
        - orgasmit laimenevat
        - miehillä on myös mahdollisesti erektiohäiriö


    • Anonyymi

      Itse oon 36v mies ja käytin kyseistä lääkettä muutaman päivän ja erektion kanssa jo ongelmia. Siihen loppu sen lääkkeen käyttö..

    • Anonyymi

      Jos haluaa tuntea jotain seksin aikana, niin kannattaa unohtaa essitalopraami.
      Vie tunnon pieninäkin annoksina.
      Vittumaista kun halut on kuitenkin tallella, mutta ei vaan tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3755
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1594
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1252
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe