Asiat ovaat näin, että ensimmäiset haasteet ovat tulleet. Noin 35000 sinne annan mennä. Olen jo ennen perintöjä vastaavalle ulosoton työntekijälle soittanut. Työ on vakituinen ja 2400-2500 netto. Auto on rahoitusyhtiön oma. soitin aiemmin autokauppoihin vaihto mielessä. paras tarjous oli 9000 ja siitä olisin maksanut yli 6000 velan rahoitusyhtiölle. yli 2000 olisi jäänyt raha toiselle autolle. Töissä tarvin autoa päivittäin ja yli 100km päivä, sekä monesti yli 200km päivä. Pystyn autoa maksamaan entisen tapaan uo:n vierestä. Vastaavalle kerroin rehellisesti silloin asia ja sanoi jotain ( en ymmärtänyt), ei ole pakko ulosmitatta ( en muista miten se sen sanoi vaihtoehdona). Ajatus helpoti., koska naisena en tietää millaisen auton siinä rahalla saan ja monta vuotta uo:ta edessä. (Remontit ja ym.) UO:sta sanoi vastaava tule siyen tänne kun kutsun saat. Oli asiallinen puhelimessa. Pelkään, että saan kutsun uo:n justi silloin kun on joku kesäsijainen ja se pelottaa, ettei siitä edellisen kanssa puhesta ei ole mitään jäljellä. Tässä olen monesti lukenut, että sijainen tuli, oli jne. Se odotusaika on hirveä. Ensimmäinen haaste meni käräjälleen huhtikuussa. Ehkä toukakuun palkan 15.5 saan vielä , mutta kesäkuusta epäilen. Toivon vain ettei henkilö kenelle silloin soittin, ei olisi lomalla. Miten kauan menee, kun uo:sta saan kutsun.
Ulosoton kesäsijainen
minämoka
1
<50
Vastaukset
- 117
Kyllä sä toukokuun palkan saat vielä, ja ehkä jopa kesäkuunkin. Ensin tulee vireilletuloilmoitus ja maksulappu, jossa on pari viikkoa maksuaikaa. Siitä pari viikkoa niin tulee vasta ilmoitus palkan ulosmittauksesta.
Autoon tuskin koskevat, kun voit maksaa hyvin palkasta ja siitä on noin paljon vielä velkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315686- 363771
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833313- 122658
- 292192
- 122137
- 1631896
- 161454
- 1051362
- 1371174