Kastelli Rinne mallisto

Heips!
Onko kuulolla ketään jolla tietoa kastellin rinne malliston taloista. Lähinnä tuota hintapuolta mielenkiinnosta kyselen. Oma suosikki olisi Rinne 14 JA. Suuntaa antavasti kyselen hintaa sateelta suojaan asennukselle jos jollain olisi antaa jotain hintaa... Kiittäen.-)
113520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kysäisehän tuolta niin voit saada asiallisiakin vastauksia. Täällä Suomi24:lla vastailee pääasiassa tuollaiset K-P-K:n kaltaiset I-D-I-O-O-T-I-T.

Äänestä
  • Taisi osua kipeään paikkaan. Faktojahan linkin jutut oli. Onnea. :D:D:D:D:D:D:D:

    Äänestä

sopimus niin että talotehtaan porukka pystyttää lämmitysvalmiiksi. Varsinkin jos rakentaa talvella. Olisi hyvä saada heti läämmöt päälle.
Tosin Kastelli ei lienee enää niin edullinen kun pitkälle viety valmiusaste.

Rinneratkaisussa tulee alakerran muuraukselle hintaa ja aikaa (kosteuseristys ym.). Jos vain mahdollista suosittelen tasoittaamaan tonttia ja tekee tasamaaratkaisun. Kastellin hinnat lähtee alk. 50 t€ sateelta suojaan eli sen alle ei pääse helpolla. Alakertaan tulee varata 30 t€. Kokonaisbudjetti 140 neliön talolle pyörii abou 200 te.

Äänestä

Kastelli-kauhusyndrooma, mutta eipä kukaan ole pystynyt esittämään vielä yhtäkään selkeää todistetua tapausta jossa huono jälki olisi johtunut talotehtaasta.

Ehkä omasta on tullut maksettua pahaa ylihintaa tms ja ottaa pattiin kun köyhemmillä on varaa komeempaan/parempaan?

Tossahan taas alettiin jauhaa siitä kuinka kauheeta on kun kaikki kamat on kerralla pihalla pilaantumassa: ei ne mihinkään pilaannu kun ne on asianmukaisesti suojattu ja ne käytetään rakentamiseen ajallaan. Minkä vaan tavaran voi pilata huonola säilytyksellä/työllä riippumatta firmasta.

Toisaalta on erittäin hyvä että matskua on niin voi huoletta tehdä hommia tilanteen mukaan. Ja jos joku tosiaan otaa kaikki lauteita ja ovia myöten työmaalle heti kättelyssä niin ei sekään ole ainakaan talotehtaan syy???

Vaarallisinta taitaa olla omien taloudellisten yms voimavarojen yliarviointi...

Äänestä
  • vaan toimittavat puutavaran ja heikkotasoisen kopion luonnoksesta ja hyvässä tapauksessa lähes identtiset suunnitelmakopiot, jotka vastaavat melkein puutavaratoimitusta, eli hieman mielikuvitusta ja soveltamista niin kyllä niistä hirvittävällä työllä ja lisäkustannuksilla saadaan aikaan jotain jota taloksi voidaan kutsua.

    Äänestä

  • Eivät tee mitään taloja kirjoitti:

    vaan toimittavat puutavaran ja heikkotasoisen kopion luonnoksesta ja hyvässä tapauksessa lähes identtiset suunnitelmakopiot, jotka vastaavat melkein puutavaratoimitusta, eli hieman mielikuvitusta ja soveltamista niin kyllä niistä hirvittävällä työllä ja lisäkustannuksilla saadaan aikaan jotain jota taloksi voidaan kutsua.

    näyttää noillakin "sepustuksilla" talo onnistuvan.

    Kastellin pre cut-systeemi on samanlainen hanke kuin mikä tahansa talonrakennus: laatu on tekijöiden osaamisen summa. Ja antaahan se samalla osaavalle rakentajalle mahdollisuuden isompaan oman työn osuuteen. Tehdas se ei luonnollisesti ole, mutta talopaketti kyllä. Siis paljon enemmän kuin pelkkä puutavara.

    Äänestä

  • Kastelli ei ole talotehdas koska niillä ei ole tehdasta,auto ajaa ympäri suomea ja kerää kamaa talopaketteihin,kastelli on pikemmin arkkitehtitoimisto !

    Äänestä

  • kuken kirjoitti:

    Kastelli ei ole talotehdas koska niillä ei ole tehdasta,auto ajaa ympäri suomea ja kerää kamaa talopaketteihin,kastelli on pikemmin arkkitehtitoimisto !

    mun Kastelli piirrätytettiin sekin Itsenäisellä Arkkitehtitoimistolla. Eli arkkitehtitstot piirtää omien hommiensa sivussa taloja kastellille. Kastelli on siis vain ikäänkuin tukkuri.

    Äänestä

  • kuken kirjoitti:

    Kastelli ei ole talotehdas koska niillä ei ole tehdasta,auto ajaa ympäri suomea ja kerää kamaa talopaketteihin,kastelli on pikemmin arkkitehtitoimisto !

    tehtaalla oli kaikki kääritty kastellin suojapahveihin ja kuorma tuli suoraan Oulusta, mitään ei kerätty matkalta.

    Ikkunat tuli ikkunatehtaalta ja kattoristikot myös suoraan valmistajalta niinkuin villatkin, turha niitä on tehtaan kautta kierrättää ja loput tavarat rakentajan ilmoittamassa aikatauluassa halutulla viikolla.

    Meilläkin arkkitehtityö ja halutut muutokset tuli Kastellin ulkopuolelta pakettiin kuuluvana palveluna kun taas mm perustussuunnitteluun tarvittavat tiedot Kastellilta.

    Äänestä

  • kuken kirjoitti:

    Kastelli ei ole talotehdas koska niillä ei ole tehdasta,auto ajaa ympäri suomea ja kerää kamaa talopaketteihin,kastelli on pikemmin arkkitehtitoimisto !

    Puukeskus oulusta toimitta mitallistettua puutavaraa kastellin kohteisiin, kannattaa kysyä esim. Puukeskuksesta!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tontti varattu kirjoitti:

Heips!
Onko kuulolla ketään jolla tietoa kastellin rinne malliston taloista. Lähinnä tuota hintapuolta mielenkiinnosta kyselen. Oma suosikki olisi Rinne 14 JA. Suuntaa antavasti kyselen hintaa sateelta suojaan asennukselle jos jollain olisi antaa jotain hintaa... Kiittäen.-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu